więcej


Polski rynek pomp ciepła znowu w górę (18227)

2015-02-23

Drukuj
galeria

PORT PC: Polski rynek pomp ciepła znowu w górę, źródło: PORT PC

W 2014 roku polski rynek pomp ciepła wzrósł o 7% w stosunku do wyników z roku poprzedniego – poinformowała Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC).

Potwierdziło to ubiegłoroczne prognozy co do harmonijnego rozwoju tej branży w Polsce. Prawie wszystkie typy urządzeń odnotowały wzrost. Jedynym wyjątkiem, który odnotował niewielki spadek w 2014 roku, są pompy ciepła z bezpośrednim odparowaniem w gruncie (rys. 1).

Rysunek 1. Rynek pomp ciepła w Polsce w latach 2010-2014. Opracowanie: PORT PC

– W wynikach badania można zauważyć, że trend z poprzednich lat utrzymał się również w 2014 roku – mocno rozwijają się pompy ciepła korzystające z powietrza jako źródła ciepła. Szczególnie wysoka jest sprzedaż urządzeń do podgrzewu ciepłej wody, które z roku na rok zyskują na popularności dzięki stosunkowo niskim kosztom i łatwości instalacji – twierdzi Sebastian Kaletka, kierownik biura PORT PC. – Co ważne, gruntowe pompy ciepła w dalszym ciągu stanowią bardzo istotną część rynku pomp ciepła w Polsce. Ich sprzedaż w 2014 roku utrzymała się na wysokim poziomie ponad czterech i pół tysiąca urządzeń, co dało wynik 1% wzrostu w stosunku do sprzedaży w 2013 – kontynuuje.

Rysunek 2. Rynek pomp ciepła w Polsce w 2014 roku. Opracowanie: PORT PC

Na polskim rynku pomp ciepła sprzedaje się różne typy tych urządzeń, wśród nich można wymienić te najbardziej znaczące: pompy ciepła typu powietrze/woda do ogrzewania pomieszczeń, powietrze/woda tylko do c.w.u. oraz urządzenia typu solanka/woda. Nową kategorią, która pojawiła się w tegorocznym badaniu PORT PC, są korzystające z powietrza jako dolnego źródła ciepła urządzenia typu VRF (ang. Variable Refrigerant Flow). Systemy VRF posiadają możliwość zarówno ogrzewania, jak i chłodzenia budynków.

Źródło: PORT PC

 

 


Udostępnij wpis swoim znajomym!Podobne artykuły


Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej