więcej


Polityka klimatyczna

Zakończenie debaty online „Polska wobec celów pakietu energetyczno-klimatycznego UE na 2030 rok” (16882)

2014-02-26

Drukuj

debata leadPierwsza debata online "Polska wobec celów pakietu energetyczno-klimatycznego UE na 2030 rok", zorganizowana przez Instytut na rzecz Ekorozwoju i portal ChronmyKlimat.pl, dobiegła końca. Już wkrótce na portalu Chronmyklimat.pl znaleźć będzie można zapis wideo dyskusji oraz materiały podsumowujące jej przebieg.

Debata odbyła się 26 lutego 2014 roku w godzinach 11-12.30. Spotkanie transmitowane było na żywo na stronie www.chronmyklimat.pl/transmisja.html. W czasie jego trwania na towarzyszącym debacie czacie można było zadawać pytania jej uczestnikom.

Już wkrótce na portalu Chronmyklimat.pl znaleźć będzie można zapis wideo dyskusji oraz materiały podsumowujące jej przebieg. Zapraszamy do śledzenia najnowszych informacji.

 

W debacie wzięli udział:

  • dr Andrzej Kassenberg (prezes Instytut na rzecz Ekorozwoju)
  • Cezary Lejkowski (dyrektor Departamentu Klimatu i Energii z Eit Plus, koordynator regionalny odpowiedzialny z Polskę i Czechy, Climate-KIC)
  • Izabela Kielichowska (Renewable Energy Policy Leader z firmy GE Energy, Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej i Lewiatana)
  • prof. dr hab. Tadeusz Skoczkowski (Politechnika Warszawska)
  • dr hab. inż. Zbigniew M. Karaczun (profesor nadzwyczajny w Katedrze Ochrony Środowiska Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego (SGGW) w Warszawie, ekspert Koalicji Klimatycznej i prezes Polskiego Klubu Ekologicznego Okręgu Warszawskiego)
  • Janusz Turski (Stowarzyszenie Papierników Polskich, członek Forum CO2).

Moderatorem było Wiktor Legowicz (Polskie Radio, program III).

Punkt wyjścia debaty stanowiło przekonanie, że Unia Europejska nie zrezygnuje ze swojej polityki klimatycznej zaprezentowanej w białej księdze. Być może ją nieco złagodzi, ale z pewnością nie odstąpi od obligatoryjnych celów dla redukcji emisji gazów cieplarnianych. Należy się także spodziewać, że przyjęte zostaną nowe cele dotyczące efektywności energetycznej i udziału odnawialnych źródeł energii w energii finalnej. Stanowi to ogromne wyzwanie dla polskiego sektora energetycznego, który przeżywa największy od kilkudziesięciu lat kryzys. Niestety jest to związane z dużym upolitycznieniem procesu decyzyjnego dotyczącego tej istotnej dla prawidłowego działania całej polskiej gospodarki sfery. Wśród polskich klas rządzących brakuje jasnej wizji rozwoju energetyki. Nie ma spójnej i dalekosiężnej strategii i w jakim kierunku ma przekształcać się polski sektor energetyczny. Stanowi to poważny problem dla przedsiębiorstw energetycznych co do planowania ich przyszłych kierunków rozwoju.

 

ChronmyKlimat.pl

 

 

Niniejszy materiał został opublikowany dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.


Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej