- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
Polityka klimatyczna
Przedsiębiorczość (21920)
Wojciech Szymalski2021-06-26
Drukuj
Polscy piłkarze przegrali ostatni mecz grupowy na mistrzostwach Europy i wracają do domu. Polscy siatkarze przegrali ostatni mecz grupowy w Lidze Narodów, ale awansowali finału, tzw.: Final Four. W tym samym czasie w Jasionce pod Rzeszowem w G2A Arena odbywał się 8. Kongres Bussiness Without Limits.
Wziąłem tam udział w panelu dotyczącym zielonego ładu i polityki klimatycznej do roku 2030 (panel prezentowany jest od 1:09:00 materiału video). Panel był dla mnie okazją do refleksji nad tym, co jest istotą przedsiębiorczości. Wyraziłem przekonanie, że osoba przedsiębiorcza posiada określony charakter, który pcha ją w kierunku przełamywania barier i rozwiązywania problemów. Traktują oni to zadanie, jako wyzwanie, które warto podjąć i szukają szans, aby temu wyzwaniu podołać. Dlatego właśnie dla osób przedsiębiorczych kwestie zmian klimatu nie powinny być w źródłem frustracji, powodem do szczególnego oporu, ale kolejna okazją do wykazania się swoją przedsiębiorczością. Tacy też byli dwaj dyskutanci ze strony biznesu, zaproszeni do tego samego panelu.
To czego nie powiedziałem, a przyszło mi na myśl, wynika z zauważenia prostego faktu, że ludzie przedsiębiorczy – założyciele firm, twórcy wynalazków, systemów, po zrealizowaniu swojego dzieła często usuwają się w cień, czerpiąc już tylko, jeśli to możliwe, korzyści ze swojego dzieła. Prowadzenie firmy, sprzedaż masowej wersji swojego wynalazku, czy obsługa stworzonego systemu nie wydają im się tak pociągające, jak rozwiązywanie problemu i przełamywanie barier w trakcie tego rozwiązywania. Być może oglądaliście kiedyś film o Stevie Jobsie, zatytułowany po prostu „Jobs” – jeśli tak, to poprzednie kilka zdań możecie skojarzyć z faktem, że Jobs był twórcą firmy i doskonale sobie radził w momencie, gdy trzeba było ją rozwinąć pokonując kolejne przeszkody, ale nie najlepiej mu szło jej prowadzenie w sytuacji, kiedy działalność stabilizowała się.
Z powyższego wywodu wynika, że nie tylko ludzie przedsiębiorczy prowadzą biznesy. Poniekąd to dobrze, bo gdyby tak było, to większość biznesów po okresie szybkiego rozwoju, następnie szybko by upadała ze względu na brak zainteresowania ich założyciela. Jednak w sytuacji szybkiej i radykalnej zmiany otoczenia prowadzonego biznesu, takiej jak na przykład wprowadzenie wysokich wymagań z zakresu polityki klimatycznej, biznesy, w których brakuje ludzi przedsiębiorczych z charakteru, mogą przestać sobie radzić. Wtedy pojawia się frustracja, pojawia się opór wobec zmian i apele o sprawiedliwość: „Przecież stworzyliśmy taki duży, sprawnie działający biznes, dlaczego mielibyśmy teraz z niego zrezygnować?”, „Ratujcie nas”! Obydwie takie postawy są potrzebne, powinny one się wymieniać pozycjami lidera w zależności od potrzeb firmy, ale właściwie nigdy nie powinniśmy dopuszczać a jedna z nich stała się całkiem dominująca.
I tu pojawia się kolejne nawiązanie do tytułu kongresu, a mianowicie słowo „limit”. Tuż przed panelem o klimacie, był panel o żywność, więc uprawnione będzie wprowadzenie przeze minie w tym miejscu zwrotu „termin przydatności do spożycia”. Niestety są rzeczy, w tym przedsiębiorstwa, które tracą termin przydatności do spożycia, choć bardzo chcieliśmy je zjeść przed tym terminem. Mimo, iż to niekorzystne dla klimatu, to wtedy takie jedzenie wyrzucamy. Mimo, iż może to być niekorzystne dla gospodarki, wyrzucamy także przedsiębiorstwa, których termin przydatności po prostu minął. Niedługo wyrzucimy w ten sposób przedsiębiorstwa wydobywające węgiel i spalające paliwa kopalne dla zysku, choć ten zysk mógłby być zyskiem dla gospodarki. Przedsiębiorstwa te zderzyły się jednak z limitem, który dla każdego biznesu istnieje – to limit pojemności środowiska, w tym przypadku pojemności na zanieczyszczenia, które one produkują. Wie to każdy, kto uczył się kiedykolwiek o ekologii, ale często zapominają o tym ludzie prowadzący biznesy.
Bo istnieją dwa rodzaje biznesów. Te które przegrywają i wychodzą z grupy oraz te, które przegrywają i grupy nie wychodzą. Różnica pomiędzy nimi polega na tym, że te lepsze, zawczasu zabezpieczyły sobie punkty na poczet pojawiających się problemów i mają nie ich działalność wpływ przedsiębiorcy z charakteru. Te gorsze, bojaźliwie roztrwoniły punkty, kiedy należało je zachować i panuje w nich duszna atmosfera gry o przetrwanie.
Podobne artykuły
- Świadomości ekologicznej nigdy za mało
Co prawda mamy 2021 rok, ale w sposób niezauważony przeszły wyniki badania trackingowego świadomości ekologicznej Polaków zamówione przez Ministerstwo Środowiska i przeprowadzone w 2020 roku na reprezentatywnej grupie Polek i Polaków. To te same badania, które od lat 90. realizowała Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju. I jest przełom!
Więcej
- Do młodych
Jak młodzi mogą pomóc w realizowaniu polityki klimatycznej i ochrony środowiska?
Więcej
- Doceńmy tych, którzy zmieniają biznes w Polsce
Forum Odpowiedzialnego Biznesu rozpoczęło nabór kandydatek i kandydatów do czwartej edycji nagrody „Ludzie, którzy zmieniają biznes”. Zostanie ona przyznana za działania zrealizowane w latach 2019 – 2020. Zgłoszenia można przesyłać do 2 sierpnia br.
Więcej
Podziel się swoją opinią
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności