więcej


Polityka klimatyczna

W programie Czyste Powietrze złożono wnioski na 1,7 mld zł (20948)

2019-09-05

Drukuj
galeria

Wartość wnioskowanej przez potencjalnych beneficjentów pomocy finansowej z programu Czyste Powietrze opiewa na 1,7 mld zł – poinformował podczas XXIX Forum Ekonomicznego w Krynicy Zdroju minister środowiska Henryk Kowalczyk.

"Program jest realizowany w sposób konsekwentny i systematyczny" - podkreślił Kowalczyk.

Szef resortu środowiska poinformował, że do tej pory złożono blisko 80 tys. wniosków. Dodał, że ponad połowę stanowią te, wobec których wojewódzkie fundusze ochrony środowiska wydały już pozytywne decyzje oraz już podpisane umowy.

Kowalczyk poinformował ponadto, że wartość wnioskowanej pomocy opiewa na 1 mld 700 mln zł.

Szef resortu środowiska dodał, że program oprócz ograniczenia emisji pyłów, ma realizować także cele polityki klimatycznej. Kompleksowa termomodernizacja domów jednorodzinnych i wymiana źródeł ciepła ma zmniejszyć emisję CO2 o 17 mln ton rocznie.

Minister przypomniał, że sieć dystrybucyjna programu jest rozszerzana o samorządy - na razie na zasadzie dobrowolności. W tej chwili z wojewódzkimi funduszami ochrony środowiska współpracuje ponad 400 gmin - wyjaśnił.

Włączenie samorządów i banków komercyjnych jest jedną z rekomendacji Komisji Europejskiej i Banku Światowego, które analizowały skuteczność programu Czyste Powietrze. Obecnie dystrybutorem programu są wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej. To do nich zainteresowani składają wnioski o dofinansowanie antysmogowych inwestycji. Fundusze także rozdzielają środki.

W połowie sierpnia Kowalczyk zapewniał, że banki komercyjne są zainteresowane udziałem w programie Czyste Powietrze i rozmowy z nimi na ten temat będą prowadzone. Zastrzegł, że przystąpienie banków do programu nastąpi pod pewnymi warunkami. 

 

Źródło: PAP


Udostępnij wpis swoim znajomym!Podobne artykuły


Podziel się swoją opinią
Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej