więcej


Polityka klimatyczna

USA i Kanada wspólnie przeciwko ociepleniu klimatu (19318)

2016-03-14

Drukuj
galeria

Fot. Kevin Oliver (CC BY-NC-ND 2.0)

Prezydent USA Barack Obama i premier Kanady Justin Trudeau zapowiedzieli podjęcie wspólnych działań w walce ze zmianą klimatu. Wspólna amerykańsko-kanadyjska deklaracja ma pomóc w przejściu na gospodarkę niskoemisyjną obu krajów.

Amerykańsko-kanadyjska deklaracja ma na celu podjęcie wspólnych działań na rzecz walki ze zmianą klimatu – przede wszystkim chodzi o redukcję do 2025 roku emisji metanu o 40-45 proc. w stosunku do poziomu z 2012 roku. Przywódcy obu krajów zapowiedzieli też wspólne prace nad tym, by osiągnięte pod koniec 2015 roku w Paryżu międzynarodowe porozumienie klimatyczne weszło w życie jak najszybciej.

 - USA i Kanada są w pełni zjednoczeni w walce ze zmianami klimatu - powiedział Obama podczas czwartkowej konferencji prasowej w Białym Domu.

 - Deklaracja ta jest nie tylko symbolicznym oświadczeniem o globalnej współpracy w sprawie zmian klimatu, ale także praktycznym przewodnikiem dla rozwoju naszych gospodarek w sposób odpowiedzialny i zrównoważony – mówił z kolei premier Kanady, dodając, że w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie międzynarodowi partnerzy upatrują liderów w tych kwestiach.

Wspólna z premierem Kanady inicjatywa wyraźnie pokazuje, jak ważny dla amerykańskiego prezydenta jest problem ocieplenia klimatu i zmiany polityki energetycznej USA. Od objęcia urzędu przez Baracka Obamę energetyka odnawialna w kraju dynamicznie się rozwija - w 2014 r. Stany Zjednoczone były nawet największym na świecie producentem prądu z wiatru.

Dla wielu obserwatorów wydaje się oczywiste, że po zakończeniu kadencji Obamy, jego następcą w walce ze zmianą klimatu zostanie właśnie Justin Trudeau.

Źródło: REO.pl


Udostępnij wpis swoim znajomym!



Podobne artykuły


Podziel się swoją opinią




Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej