więcej


Polityka klimatyczna

UE zwiększy finansowanie na niskoemisyjne inwestycje (19098)

2015-11-18

Drukuj
galeria

fot. Sébastien Bertrand, commons.wikimedia.org, cc-by-2.0

Rada do Spraw Gospodarczych i Finansowych (ECOFIN) zrzeszająca unijnych ministrów finansów przyjęła decyzję o zwiększeniu finansowania publicznego UE na rzecz działań związanych ze zmianami klimatu.

ECOFIN w konkluzjach z ostatniego posiedzenia podkreśla potrzebę nasilenia inwestycji w niskoemisyjny i odporny na zmianę klimatu rozwój, potrzebę rezygnacji z wysokoemisyjnych inwestycji oraz rolę opłat za emisje, które mogą zostać uzyskane za pomocą różnych narzędzi: przepisów prawnych, systemu handlu uprawnieniami do emisji oraz podatków od emisji.

Jak informuje Komisja Europejska, państwa członkowskie udzieliły w 2014 r. najuboższym i najbardziej potrzebującym krajom pomocy w wysokości 14,5 mld EUR z przeznaczeniem na obniżenie emisji gazów cieplarnianych i dostosowanie się do konsekwencji zmiany klimatu.

W latach 2014–2020 co najmniej 20% budżetu UE zostanie przeznaczone na działania w dziedzinie klimatu. W latach 2007–2013 instrumenty finansowania publiczno-prywatnego w UE przyczyniły się do inwestycji o wartości 25 mld EUR w projekty w dziedzinie klimatu w krajach rozwijających się. Szacuje się, że zwiększenie finansowania dotacyjnego UE w te instrumenty mieszane może w nadchodzących latach doprowadzić do wzrostu poziomu inwestycji do 50 mld euro do 2020 r.

– UE potwierdziła dzisiaj swoją pozycję lidera w finansowaniu działań związanych ze zmianą klimatu. Przed ważnym spotkaniem, jakim jest konferencja COP21, przeznaczamy znaczne środki finansowe dla krajów rozwijających się i nie jest to nasze ostatnie słowo. Określiliśmy dzisiaj również jasne zasady, których celem jest osiągnięcie jak najlepszej skuteczności finansowania: każdy płaci swoją część zależnie od swoich możliwości w danym momencie; osiągnięcie pełnego zaangażowania sektora prywatnego poprzez zapewnienie odpowiednich sprzyjających warunków; oraz ukierunkowanie środków na rzecz krajów będących w najtrudniejszej sytuacji – komentuje Pierre Moscovici, komisarz ds. gospodarczych i finansowych, podatków

– UE jest gotowa nadal odgrywać rolę największego światowego darczyńcy w finansowaniu działań związanych z klimatem i chce zwiększać swoje wsparcie. Z niedawnego sprawozdania OECD wynika, że ogólnoświatowy cel 100 mld dolarów jest w zasięgu możliwości. W ostatnich tygodniach intensywnego zaangażowania politycznego przed spotkaniem w Paryżu jesteśmy na dobrej pozycji, aby osiągnąć ambitne porozumienie. Nadszedł czas, aby przełożyć wyrażaną niedawno wolę polityczną na konkretne wyniki negocjacji – powiedział Miguel Arias Cañete, komisarz do spraw polityki klimatycznej i energetycznej.

źródło: Gramwzielone.pl
www.gramwzielone.pl

 

 


Udostępnij wpis swoim znajomym!



Podobne artykuły


Podziel się swoją opinią




Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej