więcej


Polityka klimatyczna

Taka zima zła (21700)

Wojciech Szymalski
2021-02-13

Drukuj
galeria

Po czterodniowych opadach śniegu i jeszcze dłuższym okresie mrozu ukułem własną teorię o globalnym ociepleniu. Bo niby dlaczego człowiek miałby być temu winny, że jest tak zimno? W dodatku nie do zimy nas stworzono.

Człowiek – goła małpa przecież. Gdy tylko robi się zima, chowa się w swoim domu i to nie jego wina, że musi czymś się ogrzać. Takim go stworzono, więc przed naszą erą rozpalił ogień, a dziś też musi się ogrzewać lub chować w domach takich, gdzie ciepło nie dochodzi, bo plastikowym styropianem szczelnie je obłożył. Gdyby nie zima, to by przecież nikt ognisk nie palił i ciepłych domów nie budował, a tak...

A podróże? W zimie trudno się podróżuje. Zimno – to już wiemy, ale do tego śnieg, lód, wiatr, więc pieszo nie idziemy. Trzeba też się schować, najlepiej w samochodzie, gdzie silnik nas rozgrzewa, a koła mniej się ślizgają po lodzie. Silnik, ogrzewanie, w to ja nie uwierzę, to nie jest wina człowieka, że nie chciał tak jak zwierzę marznąc na śniegu i mrozie. Łatwiej też samochodem przebijać się przez zaspy. Więc, bo zimno nie było, samochodów by nam nie przybyło, a tak…

Zresztą przemieszczać się trzeba. Kiedyś też przecież różne wędrówki ludów się odbywały. Właśnie z powodu zimy, bo przecież ludzkie plemiona wcale przemieszczać się nie chciały, tylko pech chciał, że zimno się zrobiło. Więc trzeba było iść tam, gdzie nadal ciepło było. A że ciężko iść, to łatwiej dziś chyba wsiąść do samolotu i w ciepłym kraju jesteśmy w trymiga. Gdyby więc nie zimno, nie zima i śnieg, to samolotów nie chciałoby się człowiekowi mieć, a tak…

Już niedługo nie będzie zimy. Ale wynalazki, które stworzyliśmy by ją przeżyć, służą także latem. Zmróż oczy (od słońca).


Udostępnij wpis swoim znajomym!




Podziel się swoją opinią




Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej