więcej


Polityka klimatyczna

Szczyt w Cancun okiem WWF (8661)

2010-12-01

Drukuj
img style='float:left; margin: 0 6px 6px 0;'Kraje, które biorą udział w szczycie klimatycznym w Cancun w Meksyku, powinny dołożyć wszelkich starań, aby zbliżyć swoje stanowiska negocjacyjne w spornych kwestiach dotyczących ochrony klimatu. WWF oczekuje, że podczas szczytu uzgodniony zostanie pakiet decyzji, który posłuży jako podstawa dla prawnie wiążącego porozumienia w sprawie zmian klimatu, które zostałoby przyjęte w 2011 roku. 
Porozumienie w sprawie zmian klimatu powinno zostać przyjęte w 2011 roku podczas szczytu klimatycznego COP17 w RPA i wejść w życie w 2012 r. Jest to niezbędne, by uniknąć sytuacji, w której w 2012 roku, po wygaśnięciu zobowiązań do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych zapisanych w Protokole z Kioto, nie będzie żadnego porozumienia, które pozwoliłoby skutecznie chronić klimat. Podczas szczytu w 2011 roku negocjacje z ramienia Unii Europejskiej będzie prowadziła Polska, sprawująca w tym czasie Prezydencję Unii.

Konferencja klimatyczna w Cancun, która właśnie się rozpoczęła, jest dla Polski niezwykle istotna. Im więcej uda się ustalić teraz, tym łatwiejsze będzie późniejsze zawarcie porozumienia podczas następnej konferencji w RPA, kiedy to my będziemy odpowiadać za ich postęp z ramienia Unii Europejskiej – mówi Wojciech Stępniewski, kierownik projektu Klimat i Energia WWF Polska. Dlatego Polska już teraz powinna aktywnie włączyć się w budowanie silnego stanowiska Unii, przede wszystkim wspierać konieczność bezwarunkowego podwyższenia celu redukcyjnego z 20% do 30%. Wbrew nieuzasadnionym obawom, że decyzja ta zahamuje rozwój gospodarczy naszego kraju, podniesienie celu przyniosłoby znaczne korzyści społeczne i finansowe.

Kwestie, które powinny zostać rozstrzygnięte w Cancun dotyczą między innymi funduszy klimatycznych, ochrony lasów, adaptacji do zmian klimatu krajów najbardziej narażonych oraz stworzenia przejrzystego systemu ograniczenia emisji gazów cieplarnianych.  

Pobierz pliki PDF:
Unia Europejska w Cancún - oczekiwania WWF
Oczekiwania WWF wobec COP16/CMP6 w Cancun

źródło: WWF
www.wwf.pl  

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej