więcej


Polityka klimatyczna

Raport: „Liderzy klimatyczni i maruderzy europejskiego sektora ciepłowniczego" (21747)

2021-03-16

Drukuj
galeria

Krajowa branża ciepłownicza nie ma planów dotyczących neutralności klimatycznej. Nowy audyt ujawnia, że ​​większość wiodących europejskich producentów opóźnia wycofanie kotłów na gaz i olej, co stawia UE na drodze do nieudanego osiągnięcia celów klimatycznych do roku 2030 i 2050. Sektor ogrzewnictwa i ciepłownictwa odpowiada za połowę rocznego zużycia energii w UE i jedną trzecią jej emisji CO2.

Nadal większość wiodących europejskich producentów systemów grzewczych nie ujawniła jeszcze planów zmiany produkcji z kotłów na paliwa kopalne na systemy solarne i pompy ciepła, zgodnie z audytem marki i kwestionariuszem oceniającym klimat.

Raport powstał na zlecenie Europejskiego Biura Ochrony Środowiska (EEB) - największej w Europie sieci grup ekologicznych - w imieniu kampanii Coolproducts.

Z audytu wynika, że ​​42 z 53 ankietowanych firm odmówiło ujawnienia informacji o swoich planach dotyczących przeciwdziałania zmianom klimatu lub przyznało się do braku takich planów. Wśród tych firm są znane marki, takie jak Bosch, Carrier i Toyota.

Spośród pozostałych ankietowanych firm tylko sześć sprzedaje wyłącznie pompy ciepła i systemy fotowoltaiczne , podczas gdy pięć jest w trakcie przechodzenia na zrównoważone rozwiązania.

Urzędnicy UE opracowują obecnie plany stopniowego wycofywania kotłów gazowych i olejowych, zgodnie z europejskimi planami renowacji i dekarbonizacji naszych domów. Szacunki Komisji Europejskiej wskazują na potrzebę zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych o 60%, aby osiągnąć cel UE, jakim jest zmniejszenie całkowitej emisji o co najmniej 55% w ciągu następnej dekady.

W związku z tym z badania wynika, że ​​większość respondentów poparłaby zakaz, gdyby zaproponowały go instytucje UE. W ramach kontroli respondenci uzyskali również zdecydowane poparcie dla natychmiastowego zniesienia dotacji zachęcających do korzystania z technologii paliw kopalnych.

Ale czas ucieka. Ze względu na długi okres trwałości systemów grzewczych (do 25 lat) instalacja nowych kotłów gazowych musi zakończyć się do 2025 r., aby neutralność węglowa stała się rzeczywistością do 2050 r.

Stephane Arditi, dyrektor ds. Integracji polityk w Europejskim Biurze Ochrony Środowiska, powiedział: „Potrzebujemy firm, które mają swój udział w przejściu na czystą energię, szczególnie tych, które od dziesięcioleci korzystają z niszczących klimat decyzji biznesowych i dotacji rządowych. Nasze badania pokazują, że niektórzy producenci już teraz odgrywają wiodącą rolę w ogrzewaniu paliwami kopalnymi, udowadniając, że przejście to jest nie tylko możliwe przy odpowiednich inwestycjach i odpowiednich zachętach, ale także pożądane ".

Mélissa Zill, menedżer programu w ECOS, powiedziała:  „Kotły opalane gazem kopalnym i olejem nie mają miejsca w neutralnej dla klimatu Unii Europejskiej. Producenci muszą myśleć przyszłościowo i odpowiednio zmieniać swoje modele biznesowe, zamiast patrzeć wstecz i promować kotły na paliwa kopalne - nadszedł czas, aby zaakceptować, że należą one do przeszłości ".

Pobierz Raport


Udostępnij wpis swoim znajomym!Podobne artykuły


Podziel się swoją opinią
Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej