więcej


Polityka klimatyczna

Rada ds. Czystego Powietrza wśród priorytetów wojewody na 2020 rok (21114)

2020-01-10

Drukuj
galeria

Powołanie Wielkopolskiej Rady ds. Czystego Powietrza będzie jednym z priorytetów wojewody wielkopolskiego Łukasza Mikołajczyka w 2020 roku. Jak podkreślił, w tym aspekcie potrzeba m.in. współpracy z ekspertami i poszerzania edukacji związanej z ochroną środowiska.

- W związku z tym, że bardzo często w mediach, ale też i podczas różnego rodzaju spotkań słyszymy o problemie czystego powietrza w Polsce, w Wielkopolsce, postanowiłem w 2020 roku powołać Wielkopolską Radę ds. Czystego Powietrza - zadeklarował we wtorek na konferencji prasowej wojewoda Mikołajczyk.

Jak dodał, "mamy w Wielkopolsce wielu ekspertów w tym zakresie". "Uważam też, że wciąż zbyt mało mówimy o tym temacie także pod kątem samej szeroko pojętej edukacji związanej z czystym powietrzem" - zaznaczył.

- Chciałbym poprzez ten zespół dotrzeć nie tylko do tych, którzy na bieżąco dbają o to, żeby nasze powietrze było czyste - albo i nie dbają, bo palą w nieodpowiedni sposób. Ale chciałbym dotrzeć także do najmłodszych, bo to się sprawdza. Wiemy, że profilaktyka poprzez najmłodszych działa bardzo dobrze. Chciałbym żebyśmy jako zespół zeszli do szkół, rozmawiali o tym wszystkim, co jest związane z problemem i tematyką czystego powietrza - podkreślił.

Wojewoda wskazał również, że dla niego aktywność w regionie to podstawowa kwestia, zatem wśród jego priorytetów na rozpoczynający się 2020 rok są także "robocze odwiedziny" i rozmowy z samorządowcami we wszystkich powiatach regionu.

Wojewoda w najbliższym czasie chce powołać również Wielkopolską Radę Rozwoju Regionalnego, a także specjalny Zespół ds. bezpieczeństwa dzieci i młodzieży. Jak wskazał, "pragniemy kierować działania tego zespołu do trzech podmiotów; po pierwsze - uczeń, po drugie - rodzic, po trzecie - nauczyciel".

Łukasz Mikołajczyk na stanowisko wojewody wielkopolskiego został powołany przez premiera Mateusza Morawieckiego pod koniec listopada 2019 roku. Na stanowisku zastąpił Zbigniewa Hoffmanna, który w jesiennych wyborach parlamentarnych uzyskał mandat poselski.

 

Źródło: PAP


Udostępnij wpis swoim znajomym!Podobne artykuły


Podziel się swoją opinią
Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej