więcej


Polityka klimatyczna

Program Prosument - wielkopolska gmina pokryje koszty kredytu (17410)

2014-07-13

Drukuj
galeria

Środa Wielkopolska, kamieniczki na Starym Rynku, fot. Wikipedia, CC BY-SA 3.0

W maju Narodowy Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ogłosił nabór wniosków na dofinansowanie na montaż domowych mikroinstalacji OZE. Jak na razie wnioski o dofinansowanie przyszli prosumenci mogą składać jednak tylko za pośrednictwem gmin. Jedną z pierwszych może być Środa Wielkopolska

O udziale w programie Prosument zdecydowała Rada Miejska Środy Wielkopolskiej. Dzięki temu mieszkańcy wielkopolskiej gminy będą mieli szansę stać się jednymi z pierwszych beneficjentów programu mającego na celu dofinansowanie zakupu i montażu domowych, prosumenckich źródeł do produkcji zielonej energii.

Co prawda program Prosument zakłada udzielanie finansowania za pośrednictwem nie tylko gmin, ale też wojewódzkich funduszy ochrony środowiska oraz banków, jednak jak na razie wnioski w programie można składać tylko za pośrednictwem gmin, które do niego przystąpią.

Finansowanie za pośrednictwem wojewódzkich funduszy ochrony środowiska ma ruszyć w najbliższych tygodniach, a w przypadku banków NFOŚiGW liczy, że będzie to możliwe najwcześniej za kilka miesięcy.

W przypadku gmin warunkiem koniecznym do złożenia wniosku o przystąpienie do Prosumenta jest posiadanie przez samorząd podpisanych wstępnych umów – oświadczeń woli z właścicielami budynków mieszkalnych czy zarządcami budynków wielorodzinnych, zainteresowanych montażem mikroinstalacji odnawialnych źródeł energii.

Do programu mogą się zgłaszać właściciele nie tylko istniejących budynków, ale też tych, które dopiero powstają.

Program Prosument w pierwszym etapie zaplanowanym na lata 2014-2015 zakłada dofinansowanie zakupu domowych źródeł OZE dotacjami i preferencyjnymi pożyczkami, przy czym dotacja na źródła energii elektrycznej (fotowoltaika czy małe elektrownie wiatrowe) wyniesie w tym czasie 40%, a na źródła energii cieplnej (kolektory słoneczne czy pompy ciepła) maks. poziom bezzwrotnego finansowania to 20%. Oprocentowanie preferencyjnej pożyczki ma wynieść 1% i będzie można z niej pokryć 100% kosztów kwalifikowanych inwestycji.

Oprócz warunków dofinansowania wyznaczonych przez NFOŚiGW, gminy, które przystąpią do programu, będą mogły dodatkowo dofinansować inwestycje przyszłych prosumentów także ze swoich środków. Samorządowcy ze Środy Wielkopolskiej dopuszczają możliwość pokrycia przez gminę oprocentowania preferencyjnej pożyczki.

 

źródło: Gram w Zielone
www.gramwzielone.pl


Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej