więcej


Polityka klimatyczna

PreCOP za nami (16277)

2013-10-08

Drukuj

W ubiegłym tygodniu zakończył się PreCOP – nieformalne spotkanie delegacji rządowych poprzedzające szczyt klimatyczny COP19, który w listopadzie odbędzie się w Warszawie. Do rozmów zostali zaproszeni także przedstawiciele biznesu.

– Jestem bardzo zadowolony po spotkaniu. W gronie ministrów, mieliśmy bardzo szczery, otwarty dialog, który jest możliwy tylko w takich zamkniętych i nieoficjalnych sesjach. Dyskutowaliśmy najistotniejsze rzeczy, które chcemy popchnąć do przodu w Warszawie: harmonogram dojścia do nowego porozumienia, elementy i funkcje tego porozumienia, co oznacza ze ma się ono stosować do wszystkich, jak mamy definiować ambicje i wreszcie problem loss&damage – mówi Marcin Korolec, minister środowiska.

– Bardzo ciekawe były sesje z udziałem biznesu, które zrealizowaliśmy po raz pierwszy w historii PreCOP. Zostały one dobrze przyjęte praktycznie przez wszystkich uczestników. Biznes wyraził swoje zainteresowanie uczestnictwem w procesie, bo w oczywisty sposób wpływa on na ich długoterminowe plany. Będziemy pracować z przyszłymi prezydencjami COP, aby również i w tym temacie zapewnić ciągłość – dodaje minister Korolec.

O PreCOP

PreCOP to nieformalne spotkanie poprzedzające Konferencję ONZ w Sprawie zmian klimatu, którą Polska będzie gościła w listopadzie br. w Warszawie (11-22 listopada). Podczas trzydniowych obrad (2-4 października) uczestnicy rozmawiali przede wszystkim o kształcie i oczekiwaniach wobec nowego porozumienia klimatycznego, finansowaniu działań adaptacyjnych do zmian klimatu oraz możliwościach zwiększenia zaangażowania biznesu w działania redukcyjne.

Do udziału w wydarzeniu Ministerstwo Środowiska zaprosiło przedstawicieli ok. 40 państw z całego świata – zarówno kraje emitujące największą ilość CO2, jak i małe państwa wyspiarskie, najbardziej narażone na negatywne zmiany klimatu. Wśród delegatów znaleźli się przedstawiciele m.in z Barbados, Chin, Danii, Fiji, Francji, Korei Południowej, Japonii, Nauru, Niemiec, Wielkiej Brytanii czy Stanów Zjednoczonych.

Do rozmów w trakcie PreCOP zaproszeni zostali także przedstawiciele biznesu oraz organizacji biznesowych z całego świata. Wśród nich znaleźli się m.in.: BASF, CEMEX, Alstom, PGE oraz organizacje biznesowe z całego świata m.in.: Lewiatan, BUSINESSEUROPE, Brazylijska Konfederacja Przemysłowa czy amerykańska Rada Międzynarodowego Biznesu.

Co dalej?

PreCOP odbył się w dniach 2-4 października br. w Warszawie. Kolejnym krokiem w rozmowach klimatycznych będzie Konferencja ONZ w Sprawie zmian klimatu COP19, która oficjalnie rozpoczyna się 11 listopada. Do 19 listopada potrwają negocjacje na poziomie urzędników. 19-22 listopada to Segment Wysokiego Szczebla (High Level Segment) z udziałem ministrów środowiska.

W tym roku, w trakcie konferencji COP19, planowane są debaty z udziałem przedstawicieli biznesu i miast, tzw.  Business Day oraz Cities Day. Spotkania te mają na celu zebranie opinii i pomysłów praktyków, od których w dużej mierze będzie zależała szybkość wprowadzania nowych rozwiązań niskoemisyjnych.

***

Konferencje klimatyczne ONZ (tzw. COP  Conferences of the Parties) to doroczne globalne szczyty, podczas których negocjuje się zakres działań na rzecz polityki klimatycznej. Tegoroczna konferencja COP19 rozpoczyna proces negocjacji nowego porozumienia w sprawie redukcji emisji gazów cieplarnianych (ma ono zacząć obowiązywać w 2020 roku). Nowa umowa klimatyczna ma zostać podpisana w 2015 roku w Paryżu. Celem spotkania w Warszawie jest wypracowanie fundamentów pod nowe porozumienie, tak by w Paryżu możliwe było jego zawarcie. Porozumienie, którego negocjacje rozpoczynają się w Warszawie, ma po raz pierwszy w historii objąć zobowiązaniami redukcyjnymi 194 państwa – członków Konwencji klimatycznej (zarówno kraje rozwinięte, jak i rozwijające się).

Co roku w szczytach COP, oprócz polityków, uczestniczą także przedstawiciele organizacji pozarządowych, ekolodzy, przedstawiciele biznesu. Wydarzeniu towarzyszą liczne akcje edukacyjne dot. zmian klimatu i sposobów zapobiegania temu zjawisku. W tym roku polski rząd planuje w trakcie COP19  m.in. wystawę polskich technologii środowiskowych.

Polska organizowała już wcześniej szczyt klimatyczny ONZ. W 2008 r. Poznań gościł ponad 10 tys. osób, w tym przedstawicieli organizacji pozarządowych i blisko 190 delegatów z państw członkowskich ONZ.

Dodatkowe informacje:

Strona COP19: www.cop19.gov.pl.

Profil Marcina Korolca, ministra środowiska: twitter.com/marcinkorolec.

 

źródło: Ministerstwo Środowiska
 

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej