więcej


Polityka klimatyczna

Prawa do emisji CO2 najdroższe od 33 miesięcy (18849)

2015-08-31

Drukuj
galeria

Fot. macwagen, flickr, (CC BY-NC-ND 2.0)

Cena EUA przełamała psychologiczną granicę 8 euro i trend ten się utrzymuje. Sierpniowa prognoza ceny uprawnień EUA w III kwartale br. wzrosła w stosunku do lipcowej o 2% i wynosi 8,03 euro.

Głównymi czynnikami wpływającym na obecną prognozę ceny są: przełamanie średnioterminowego trendu bocznego (wzrost), wrześniowe głosowanie Rady UE w sprawie mechanizmu rezerwy stabilizacyjnej MSR (wzrost), zbliżający się COP21 (wzrost) oraz powrót pełnych wolumenów aukcyjnych (spadek).

W sierpniu został utrzymany, przełamany w lipcu, psychologiczny poziom 8 euro. Kolejne sesje przyniosły następne zwyżki. Styl wzrostów wskazuje na przewagę strony popytowej. Kurs cenowy jednostek EUA znajduje się na najwyższych poziomach od 33 miesięcy.

Termin głosowania Parlamentu Europejskiego w sprawie MSR pozostaje niezagrożony, podobnie jak proreformatorski kierunek zaproponowanych rozwiązań. Taki trend działań zmniejsza niepewność uczestników rynku i przyczynia się do wzrostu cen.

Kolejne państwa przedstawiły swoje kontrybucje redukcji emisji gazów cieplarnianych (INDC), które będą ważnym elementem porozumienia paryskiego. Tym samym coraz więcej czynników wskazuje na to, iż na konferencji COP21 rzeczywiście do porozumienia dojdzie. Jego treść będzie szczególnie silnie oddziaływać na ceny jednostek CER.

Sierpień był ostatnim miesiącem z ograniczonymi wolumenami aukcyjnymi. Istnieje możliwość, iż powrót do standardowych wolumenów przyniesie większą presję podażową, która zatrzyma sierpniowy wzrost cen uprawnień EUA.

Źródło: Dom Maklerski Consus, za: gramwzielone.pl. Opracowanie i wytłuszczenia: Marta Śmigrowska

 


Udostępnij wpis swoim znajomym!Podobne artykuły


Podziel się swoją opinią
Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej