więcej


Polityka klimatyczna

Porażka spotkania ministrów finansów Unii Europejskiej (8829)

2009-10-20

Drukuj
Zaledwie 48 dni pozostało do rozpoczęcia w Kopenhadze Szczytu Klimatycznego, na którym podpisane ma zostać nowe porozumienie o ochronie klimatu. Tymczasem dzisiejsze spotkanie ministrów finansów UE, którzy spotkali się w Luksemburgu, zakończyło się zupełnym fiaskiem.
Ministrom nie udało się uzyskać porozumienia na temat finansowania przez Unię walki ze zmianami klimatu w krajach rozwijających, a kością niezgodny stała się kwestia wewnętrznego podziału zobowiązań finansowych pomiędzy państwa członkowskie. Ministrowie mieli przyjąć stanowisko UE na negocjacje w Kopenhadze i uzgodnić wysokość funduszy, które kraje rozwinięte muszą zagwarantować krajom rozwijającym się na rozwój czystych technologii energetycznych, adaptacje do zmian klimatu i ochronę lasów.

„Dzisiejsze fiasko spotkania ministrów finansów dramatycznie oddala nas od sukcesu Szczytu Klimatycznego w Kopenhadze, który odbędzie się już za półtora miesiąca. Porażka Unii może skazać na porażkę najważniejsze porozumienie międzynarodowe ostatnich dekad” – powiedziała Julia Michalak, koordynatorka kampanii Greenpeace Klimat i Energia.

Greenpeace apeluje by państwa uprzemysłowione zobowiązały się do finansowego wsparcia walki ze zmianami klimatu w krajach rozwijających się w wysokości 110 mld euro rocznie do roku 2020, a czego 40 mld euro powinno być przeznaczone na rozwój czystych technologii energetycznych, kolejne 40 mld na adaptację do zmian klimatu, a 30 mld na ochronę lasów. Udział Unii Europejskiej w tej kwocie powinien wynosić 35 mld euro, zgodnie z jej historyczną odpowiedzialnością i możliwościami finansowymi. Fundusze te muszą być dodatkowe do zadeklarowanej oficjalnej pomocy rozwojowej (ODA), muszą pochodzić ze środków publicznych i muszą być zarządzane w sposób efektywny i przejrzysty w ramach struktury UNFCCC (Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu).

„Przyszłość naszej planety jest teraz w rękach europejskich przywódców, którzy w przyszłym tygodniu zbiorą się na unijnym szczycie. Apelujemy do Donalda Tuska aby poparł umieszczenie w konkluzjach Rady Europejskiej konkretnej kwoty, która Unia deklaruje przeznaczyć na wsparcie krajów rozwijających się. Kwestia finansowania działań na rzecz ratowania klimatu to dziś „być albo nie być ” dla naszej planety i przyszłych pokoleń” – dodaje Michalak.


Kontakt dla mediów:

Julia Michalak, Koordynatorka Kampanii Klimat i Energia,
tel.506 124 689, e-mail: julia.michalak@greenpeace.pl

Katarzyna Guzek, Rzeczniczka Prasowa,
tel.500 236 211, e-mail: katarzyna.guzek@greenpeace.pl

źródło: Greenpeace
www.greenpeace.pl

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej