więcej


Polityka klimatyczna

Polska dostaje "Skamielinę dnia" za podważanie wiarygodności Unii Europejskiej (13654)

2011-12-01

Drukuj

fossillogoJuż trzeciego dnia negocjacji podczas szczytu klimatycznego w Durbanie, sprawująca przewodnictwo w Unii Polska zostaje odznaczoną antynagrodą za swoje działania wbrew unijnemu interesowi.

450 organizacji pozarządowych z całego świata przyznało Polsce "Skamielinę dnia" za objęcie przez polską Prezydencję patronatem zorganizowanej przez sektor węglowy konferencji "Europejskie Dni Węglowe" we wtorek w Brukseli. Miało to miejsce już w czasie, gdy w Durbanie przywódcy światowi debatują nad katastrofalnymi skutkami emisji dwutlenku węgla do atmosfery.

– To już nie gafa. To głupota – stwierdził dr hab. Zbigniew Karaczun, ekspert Koalicji Klimatycznej. – Polska po raz kolejny realizuje interesy lobby węglowego kosztem swojego międzynarodowego wizerunku. Osłabiając wiarygodność Unii Europejskiej, ogranicza możliwość uzyskania w Durbanie porozumienia. Zdaniem Karaczuna, brak tego porozumienia będzie dla Polski najgorszą z możliwych wiadomości. Oznaczać będzie wzrost zagrożenia ekstremami pogodowymi i brak bodźca dla budowy gospodarki opartej na wiedzy.

Według europarlamentarzysty Basa Eickhouta, "takie działania nie pomagają wysiłkom, jakie wkłada cała Unia w negocjacje w Durbanie. Sprawowanie Prezydencji powinno odgrywać kluczową rolę i reprezentować interes unijny, tymczasem dzieje się coś, co w sposób skandaliczny osłabia pozycję UE podczas szczytu [...]".

Organizacje ekologiczne uzasadniają swoją decyzję tym, że 43% globalnych emisji gazów cieplarnianych pochodzi z węgla. Tymczasem Polska, a może – jak się komentuje w Durbanie – raczej "Rzeczpospolita Węglowa", wspiera wykorzystywanie surowców energetycznych opartych na węglu, prowadzące do wzrostu emisji.

Polska, otrzymując antynagrodę, została tym samym zaliczona do grupy państw najbardziej zagrażających wypracowaniu porozumienia na szczycie klimatycznym w Durbanie.

 

źródło: Koalicja Klimatyczna

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej