- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
Polityka klimatyczna
Opadają maski (21858)
Wojciech Szymalski2021-05-15
Drukuj
W miarę ustępowania pandemii COVID-19 i coraz piękniejszej pogody stopniowo opadają maski. Najpierw były na brodzie, potem pod brodą, a dziś już całkiem są zdjęte. Część z nich pomogliśmy zdjąć.
Maski opadają. Maski obłudy rzecz jasna. Już w poprzednim tygodniu pokazaliśmy podczas debaty on-line, że maska z dobrotliwym uśmiechem na ustach musi opaść w zakresie modernizacji polskiego ciepłownictwa. W tym szybko okazało się, że maska chęci wyłonienia nowego Rzecznika Praw Obywatelskich przez obecne władze jest też coraz niżej. W zasadzie możemy być pewni, że RPO jeszcze przez długi czas nie będzie – obywatelu troszcz się o swoje prawa sam. Wysyłając Krajowy Plan Odbudowy do Komisji Europejskiej rząd zrzucił także maskę obłudy w zakresie swojej polityki prorodzinnej. Otwarcie w KPO przyznano, że sztandarowe narzędzie tej polityki, czyli 500 plus nie działa. Następnie wylano z pracy pierwszych redaktorów naczelnych w Polska Press, choć jeszcze kilka tygodni temu zapewniano, że zwolnień nie będzie. Nie wiadomo też jak osądzać aktualnego ministra Klimatu i Środowiska, który coraz bardziej otwarcie przyznaje, że ministrem nie chce być.
Polityka klimatyczna
Możemy tylko domyślać się dlaczego nie jest mu po drodze z tym stanowiskiem. Zapewne dlatego, że przed polską polityką klimatyczną droga długa i kręta. W dodatku pod górę, choć większość wykresów ze wskaźnikami, pokazanych w ogłoszonym w tym tygodniu NECP Tracker, musi w ciągu najbliższych 29. (już!) lat prawie całkowicie opaść, tak jak opadła maska sukcesu dotychczasowej polityki klimatycznej. Możemy bowiem mówić, że w ciągu ostatnich 30. lat ograniczyliśmy dużo gazów cieplarnianych, ale w najbliższym horyzoncie nie jesteśmy na żadnej z pożądanych przez środowiska naukowe oraz prawodawstwo unijne (które jest mniej wymagające niż naukowcy!) trajektorii ograniczenia emisji. Nie ma wielkiej pociechy w tym, że NECP Tracker pokazuje także, iż nie jesteśmy pod tym względem jedynym krajem w Europie.
Leśnictwo
Wreszcie maska jaka opadła najniżej w tym tygodniu, to maska w zakresie leśnictwa. Opadła ona aż do grobu byłego ministra środowiska, śp. Jana Szyszko i obróciła jego trumnę kilkukrotnie dookoła. Wyraźnie pamiętam wiszący w 2015 przed wyborami do parlamentu wielki banner śp. Jana Szyszko z hasłem „Nie damy sprywatyzować polskich lasów!” (czy podobne hasło). A oto w sejmie procedowana jest ustawa zgłoszona przez posłów partii tworzącej rząd, która wprowadza zapisy umożliwiające wymianę gruntów leśnych, na dowolne inne grunty i to w celu realizacji celów rozwoju i bynajmniej nie leśnictwa. Tylko patrzeć, jak w środku lasu będą powstawać nowe fabryki elektrycznych samochodów, mieszkania na wynajem czy inne zamki na piasku. Jeśli jesteś temu przeciwny, możesz podpisać petycję w tej właśnie sprawie, jak i ja uczyniłem.
Krótko rzecz ujmując, to nie wolność, ale upadek… masek przede wszystkim. Może kolejne obostrzenia całkiem zakażą ich noszenia?
Rysunek
Podobne artykuły
- Nowe narzędzie do śledzenia polityki klimatycznej – NECP Tracker
Całościowa przebudowa oraz wdrożenie ambitniejszych krajowych planów w zakresie energii i klimatu (KPEiK) państw członkowskich odegra kluczową rolę w osiąganiu zwiększonych celów klimatycznych i energetycznych w UE do 2030 r. W związku z wyższymi celami UE w zakresie klimatu i energii ważne jest, aby móc na bieżąco sprawdzać, że państwa członkowskie są na dobrej drodze do realizacji swoich obecnych planów oraz czy są także gotowe do przyspieszenia ich realizacji. Temu służy NECP Tracker.
Więcej
- Polska w NECP Tracker
NECP Tracker pokazuje dane i cele dla Polski. Co możemy się dowiedzieć w zakresie ambicji naszego kraju do ochrony klimatu.
Więcej
- Petycja: Powstrzymajmy prywatyzację lasów pod inwestycję.
Wzywamy do odrzucenia proponowanych zmian ustawy o lasach (druk nr 1098) . Forsowany przez część posłów projekt otwiera furtkę dla prywatyzacji lasów publicznych w Polsce pod inwestycje – także te szkodliwe dla ludzi i przyrody. Takie decyzje będą zapadały na szczeblu politycznym, bez udziału społeczeństwa i kontroli sądowej. Nie ma na to zgody, szczególnie w czasach, gdy doświadczamy skutków największego kryzysu bioróżnorodności i zmian klimatu.
Więcej
Podziel się swoją opinią
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności