więcej


Polityka klimatyczna

Polacy wymagają od swego rządu działań na rzecz klimatu (16457)

2013-11-14

Drukuj

81% Polaków uważa, że zmiany klimatu są poważnym problemem. Tylko 1% mniej twierdzi, że rząd powinien robić więcej w celu ich łagodzenia – wynika z opublikowanego dziś badania przeprowadzonego przez CEM Instytut Badań Rynku i Opinii Publicznej. 63% pytanych opowiedziało się za większym wsparciem odnawialnych źródeł energii, tymczasem polski rząd planuje wspierać węgiel nawet do 2060 roku.

Jeszcze więcej mieszkańców Polski, prawie 90%, dostrzega zachodzące zmiany klimatu. Ponad 53% już zauważa ich negatywne skutki, niewiele mniej (48,6%) odczuwa je w naszej szerokości geograficznej. Więcej niż 10% twierdzi, że będziemy ich świadkami w ciągu najbliższych kilku lat. Jednocześnie 80% Polaków oczekuje podjęcia działań łagodzących zmiany klimatyczne jak najszybciej.

Jak w ich opinii ma rozwijać się krajowy sektor energetyczney w kolejnych dziesięcioleciach? 63% chce rozwoju odnawialnych źródeł energii, uważamy, że ten sektor energetyki powinien być mocniej niż dotychczas wspierany przez państwo. Jeszcze trzy lata temu postawić na OZE chciało postawić 41% polskich obywateli. Dziś 45% gotowych jest zainwestować w małe, przydomowe, odnawialne źródła.

Zaprzestania dotacji dla węgla chce aż 67% Polaków. Odsetek ten nie był mniejszy nawet na Śląsku, najbardziej węglowym rejonie kraju. Tylko 16% tamtejszych mieszkańców chce kontynuacji tych dotacji. Tymczasem polski rząd rozważa znaczący udział węgla w krajowym miksie energetycznym nawet przez kolejne 50 lat (zob. "Model optymalnego miksu energetycznego dla Polski do roku 2060" opublikowany przez Kancelarię Premiera 12 listopada br.).

Jednocześnie dramatycznie spada wsparcie dla energii jądrowej w Polsce. W 2009 roku popierało ją 24%, dziś już tylko 10% ankietowanych.

Postawienie na OZE to nie jedyny dobry sposób walki ze zmianami klimatu według Polaków. Jak jeszcze można zaradzić zmianom klimatycznym? Rozwiązaniem, zdaniem respondentów, jest również efektywność energetyczna. Połowa chce efektywne energetycznie rozwiązania stosować w swoim domu. Rząd ma tu ogromną rolę do odegrania, twierdzi 93% respondentów.

Działania powinny podejmować przede wszystkim władze, Polacy nie widzą natomiast wielu rzeczy, które mogą robić sami dla klimatu. Twierdzą jednocześnie, że trzeba pomagać ofiarom zmian klimatycznych, ale niekoniecznie powinna to robić Polska. Być może odpowiednią instytucją jest tu Unia Europejska. Zdaniem pytanych my jesteśmy za biedni, aby się dokładać.

 

Badania zostały przeprowadzone przez CEM na grupie 800 respondentów w połowie października oraz na początku listopada 2013 roku. Ich wyniki 14 listopada 2013 r., podczas COP 19 w Warszawie, zaprezentowała Europejska Fundacja Klimatyczna.

 

Urszula Drabińska
ChronmyKlimat.pl

 

 

Niniejszy materiał został opublikowany dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.


Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej