więcej


Polityka klimatyczna

Podsumowanie sondy ChrońmyKlimat nt. warunków przyjęcia nowego traktatu klimatycznego (8632)

2011-01-07

Drukuj
W listopadzie zeszłego roku uruchomiliśmy na naszym portalu sondę internetową, związaną z odbywającą się w dniach 29 listopada – 10 grudnia 2010 r. w Cancún (Meksyk) światową Konferencją Klimatyczną ONZ (COP16). Zapytaliśmy, czy kraje rozwinięte powinny zgodzić się na nowy traktat, który nie będzie nakładał prawnie wiążących limitów redukcji na kraje rozwijające się o największej emisji. De facto jest to pytanie o dalszy los protokołu z Kioto. Czy ma sens przedłużenie go na kolejny okres zobowiązań na dotychczasowych zasadach?
Ostatecznie nieco więcej internautów opowiedziało się za tym, by kraje rozwinięte NIE godziły się na taki traktat.

Szczegółowy rezultat głosowania przedstawia się następująco:

Zadając to pytanie, chcieliśmy zwrócić uwagę na poważny dylemat, z którym muszą się zmierzyć negocjatorzy. Na razie kraje rozwijające się nie są skłonne do przyjmowania na siebie prawnie wiążących obowiązków w dziedzinie redukcji emisji. Z drugiej strony ich udział w światowej emisji stale rośnie, tak że traktat, który nie będzie tego brał pod uwagę bedzie po prostu nieskuteczny. Polaryzacja pogladów w tej kwestii (pokazuje to również nasza sonda, w której liczba głosów „za“ i „przeciw“ była dość zbliżona) wskazuje jak trudno będzie tu osiągnąć rozwiazanie możliwe do akceptacji dla wszystkich stron Konwencji – a przecież decyzje UNFCCC wymagają jednomyślności.


Redakcja ChronmyKlimat.pl

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej