więcej


Polityka klimatyczna

Podejmij działanie: udział w unijnych konsultacjach w sprawach klimatu (21232)

2020-03-26

Drukuj
galeria

Jeśli koronawirsu uwolnił komuś trochę wolnego czasu, można go pożytecznie spożytkować na wzięciu udziału w konsultacjach polityk Unii Europejskiej. Prezentujemy kilka aktualnych konsultacji.

W ustawie klimatycznej Komisja Europejska ogłosiła pakt klimatyczny. Pakt ma zachęcić ludzi i organizacje do zaangażowania się w konkretne działania mające na celu ograniczenie emisji gazów cieplarnianych i / lub dostosowanie się do nieuniknionych skutków zmian klimatu. Komisja rozpoczęła otwarte konsultacje, które mogą być warte wzięcia udziału: sprawdź. Trwają do 26 maja 2020.

W sprawie klimatu mamy do czynienia jeszcze z innymi konsultacjami, które warto zareklamować: chodzi o wzmocnienie celów klimatycznych na 2030 r. To najważniejszy cel polityczny tego roku (może poza wirusem).

Ale w jaki sposób możemy pozbyć się paliw kopalnych, jeśli zielona energia elektryczna jest opodatkowana tak samo jak energia jądrowa lub węglowa? Jak możemy przejść na czyste ogrzewanie miejskie, jeśli nadal mamy tanie podatki na gaz domowy? Dlatego tak ważne jest, aby spróbować przedstawić te kwestie w ramach konsultacji dotyczących zmiany dyrektywy w sprawie opodatkowania energii.

Wreszcie, na tej samej stronie, znajdziesz bieżące konsultacje na temat możliwości wprowadzenia mechanizmu ograniczania emisji dwutlenku węgla na granicy (podatek na granicach UE). Czy potrzebujemy takiego narzędzia, aby uniemożliwić produktom o dużej emisji dwutlenku węgla, takim jak stal spoza UE, wejście na rynek europejski i stworzenie nieuczciwej konkurencji z produktami objętymi przepisami UE?

Źródło: Newsletter European Environmental Bureau.


Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opinią
Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej