więcej


Polityka klimatyczna

Planowanie przestrzenne - Komentarz do projektów: Polityki energetycznej Polski i Krajowego planu energii i klimatu (20760)

Konrad Wielądek
2019-03-18

Drukuj
galeria

Budynki w UE odpowiadają za około 40% zużycia energii i 36% emisji CO2. Dlatego jest szczególnie istotne, aby nowe budynki charakteryzowały się wysoką efektywnością energetyczną, a także, aby wskutek ich użytkowania, emitowane były znacznie mniejsze ilości gazów cieplarnianych.Obecnie obowiązujące normy dla nowych budynków, a także te, które wejdą w życie w 2021 roku, są zdecydowanie za łagodne i nie mają nic wspólnego z budynkami prawie zeroenergetycznymi wymaganymi właściwą dyrektywą.

Niezbędne jest jasne określenie drogi do budowania domów energooszczędnych (zużywających 40 kWh/m2 /rok) i pasywnych (15 kWh/m2 /rok), tak aby od 2025 roku stawiać już Rekomendacja W dokumencie polityki energetycznej muszą być odnotowane miejsce i rola budownictwa oraz planowania przestrzennego w efektywnym gospodarowaniem energią. Wymagane jest szybkie wdrażanie budownictwa zeroenergetycznego czy nawet „plus energetycznego” (np. w 2025 roku). 31 tylko budynki zeroenergetyczne i energetyczne plus. Taki plan powinien zostać przedstawiony w projekcie PEP 2040.

Budownictwa nie można oddzielić od kształtowania struktur przestrzennych, a niestety w Polsce panuje permanentny kryzys planowania przestrzennego. Kształtowanie energooszczędnych i transportooszczędnych struktur powinno być jednym z kluczowych zadań planowania przestrzennego. Niestety w projekcie PEP 2040 nic nie ma na temat roli planowania przestrzennego w efektywnym gospodarowaniu energią ani kształtowania w bliskiej perspektywie przyjaznego klimatowi budownictwa.

Tekst całej opinni przygotowanej przez Fundację Instytut na rzecz Ekorozwoju na prośbę Stowarzyszenia EKO-UNIA nzjadziejsz tutaj: Opinia o projekcie polityki energetycznej do roku 2040


Udostępnij wpis swoim znajomym!Podobne artykuły


Podziel się swoją opinią
Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej