więcej


Polityka klimatyczna

Petersberg Climate Dialogue II (12888)

2011-07-07

Drukuj

- Europa nie może i nie chce być osamotnionym liderem w ochronie klimatu – deklarują państwa członkowskie Unii Europejskiej. Minister Andrzej Kraszewski wziął udział w odbywającym się w Berlinie „Petersberg Climate Dialogue II - Rising to the Climate Challenge” – nieformalnym spotkaniu ministerialnym 35 krajów świata, zorganizowanym wspólnie przez Niemcy oraz przyszłą Prezydencję Konferencji Klimatycznej ONZ – Republikę Południowej Afryki.

Tegoroczne spotkanie trwające od 2 do 4 lipca służyło wymianie poglądów w kontekście tegorocznej Konferencji Stron Konwencji Klimatycznej ONZ (COP17/CMP7), która odbędzie się na przełomie listopada i grudnia w Durbanie, w RPA. Podczas spotkania w Berlinie dyskutowano m.in. o możliwych scenariuszach przebiegu konferencji oraz o tym jakie elementy powinno obejmować porozumienie z Durbanu, aby nie tylko wdrożyć decyzje zeszłorocznej konferencji w Cancun, ale także osiągnąć postęp w uzgadnianiu przyszłego porozumienia klimatycznego w tym w sprawie przyszłości Protokołu z Kioto.

W swoim wystąpieniu, Kanclerz Niemiec, Angela Merkel, która jako niemiecka minister środowiska przewodniczyła pierwszej konferencji stron Konwencji Klimatycznej COP1 w 1995 r., wezwała przedstawicieli 35 państw do wzmożenia działań i większego poświęcenia w walce ze zmianami klimatycznymi. Podkreśliła, że w celu osiągnięcia nowego światowego porozumienia konieczne jest zdecydowane działanie wszystkich krajów – zarówno rozwiniętych, jak i rozwijających. Wątki klimatyczne są także istotne w dyskusji o światowym bezpieczeństwie – stąd Niemcy planują ich podniesienie w trakcie swojego przewodnictwa w Radzie Bezpieczeństwa ONZ w lipcu br. 

Minister Kraszewski, po raz pierwszy występujący w roli Przewodniczącego Rady UE (Środowisko) i reprezentujący – razem z Komisja Europejską – Unię Europejską podkreśla:

- To pierwsze tego typu spotkanie, podczas którego Polska ma obowiązek koordynacji na bieżąco stanowiska unijnego. Dialog petersberski, zapoczątkowany w zeszłym roku, to kolejna okazja, żeby szczerze i otwarcie przedyskutować niezbędne do podjęcia kroki na drodze do szczytu klimatycznego w Durbanie. Ważnym wnioskiem ze spotkania, co podkreślała w swym wystąpieniu kanclerz Merkel, jest to, że Europa nie może i nie chce być samotnym liderem w walce ze zmianami klimatu. Ochrona klimatu to zagadnienie globalne, które wymaga ponadnarodowych, solidarnych działań w skali globalnej. Unia Europejska ma obecnie najbardziej ambitną politykę klimatyczną. Naszym zadaniem jest pokazywać innym krajom, że im więcej z nich włączy się aktywnie w przyszłe porozumienie, tym większe korzyści nie tylko dla klimatu, ale także poszczególnych gospodarek.

Spotkanie zostało zorganizowane przez Ministerstwo Stosunków Międzynarodowych Republiki Południowej Afryki i Ministerstwo Środowiska, Ochrony Przyrody i Bezpieczeństwa Nuklearnego Republiki Federalnej Niemiec. Współprzewodniczyli mu ministrowie Norbert Roettgen oraz Maite Mashabane.

Pierwsze spotkanie „Petersberg Climate Dialogue” odbyło się w maju ubiegłego roku na Petersbergu, koło Bonn. Jego celem było wspieranie międzynarodowych negocjacji klimatycznych przed Konferencją Klimatyczną ONZ w Cancun, w Meksyku. Tegoroczne spotkanie stanowiło kontynuację tej formuły, która uznana została za dobrą i wartą kontynuacji.

źródło: Ministerstwo Środowiska
www.mos.gov.pl

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej