więcej


Polityka klimatyczna

Organy ścigania przeciwko globalnemu ociepleniu (19387)

Justyna Piszczatowska, WysokieNapiecie.pl
2016-04-12

Drukuj
galeria

Fot. Eric Kounce, en.wikipedia.org

Koncerny paliwowe zapłacą kary za globalne ocieplenie? W USA prokuratorzy generalni 20 stanów zawiązali koalicję – będą walczyć ze zmianami klimatu. Na pierwszy ogień idzie jeden z największych koncernów paliwowych świata – ExxonMobile.

– Witam na pierwszej konferencji poświęconej poszukiwaniu kreatywnych sposobów egzekwowania prawa naruszanego przez przemysł wydobywczy, który wraz ze swoimi sojusznikami w krótkowzroczny sposób przedkłada zysk ponad dobro amerykańskich obywateli i integralność naszych rynków finansowych – tak prokurator generalny stanu Nowego Jorku, Eric T. Schneiderman rozpoczął wystąpienie, podczas którego ogłosił ponadstanową współpracę.

Prokuratorzy zadeklarowali poparcie dla walki z emisją CO2 prowadzonej przez obecnego prezydenta USA Baracka Obamę. Zapowiedzieli naciski na przyszłego przywódcę USA, by działał w tej sprawie jeszcze bardziej zdecydowanie. Współpracują z byłym prezydentem Alem Gorem.

Eric Schneiderman wygrał już sprawę przeciwko największemu amerykańskiemu producentowi węgla (o którego niewesołych losach pisaliśmy niedawno w artykule Amerykański gigant na skraju bankructwa).

W 2015 roku prokurator doprowadził do ugody dowodząc, że Peabody wprowadzał w błąd inwestorów i cały rynek kapitałowy, nie informując w swoich komunikatach o ryzykach finansowych, jakie mogą wiązać się ze zmianami klimatu i potencjalnie wynikającymi z nich działaniami regulacyjnymi.

W sprawie Exxona Eric Schneiderman wniósł oskarżenie powołując się na przepisy stanowe, a konkretnie chroniący inwestorów "Martin Act" z 1921 roku. Prokurator wezwał Exxon do przedstawienia całej dokumentacji związanej z badaniem zmian klimatycznych prowadzonych od 1977 roku.

Dlaczego sprawa sięga aż cztery dekady wstecz? W sierpniu ubiegłego roku portal Inside Climate News i gazeta Los Angeles Times doniosły, że Exxon od lat 70. XX w. prowadził bardzo zaawansowane badania nad rolą paliw kopalnych w globalnych zmianach klimatu. Naukowcy ostrzegli władze koncernu, że według ich modeli spalanie surowców nasili efekt cieplarniany związany z emisją CO2. Znając wyniki badań swoich specjalistów Exxon nie tylko nic z nimi nie zrobił, ale według ICN przez cztery dekady tuszował sprawę i wpływał na debatę publiczną, by szła w odwrotnym kierunku.

Jak podsumował LAT, w latach 80-tych Exxon był społecznie postrzegany jako pionier w dziedzinie badań nad zmianami klimatu. Od początku lat 90-tych widoczny był jego coraz głębszy sceptycyzm. Koncern prowadził w tym okresie kampanię informacyjną w największych gazetach USA tłumaczącą, że wiedza naukowców na temat zmian klimatu jest mętna, a regulacje mające na celu ograniczenie globalnego ocieplenia są za mało przemyślane i przedwczesne.

Portal ICN swoje dochodzenie oparł na autentycznych wewnętrznych dokumentach Exxonu i wywiadach z byłymi pracownikami firmy. W materiałach można znaleźć m.in. notatki na temat stanowisk, jakie przedstawiciele koncernu mają zajmować w mediach.

Exxon oczywiście nie podda się bez walki. Co ogłosili po konferencji? o tym w dalszej części artykułu na portalu WysokieNapiecie.pl.

Źródło: WysokieNapiecie.pl


Udostępnij wpis swoim znajomym!



Podobne artykuły


Podziel się swoją opinią




Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej