więcej


Polityka klimatyczna

Nowy projekt UE: czysta energia dla unijnych wysp (20136)

2017-05-23

Drukuj
galeria

Komisarz KE ds. energii i klimatu Miguel Arias Canete. Fot. © Unia Europejska 2014 - Parlament Europejski

Przedstawiciele Komisji Europejskiej i 14 unijnych krajów podpisali porozumienie zmierzające do uruchomienia projektu, który ma na celu wypracowanie rozwiązań pozwalających na zwiększenie niezależności i bezpieczeństwa energetycznego wysp należących do Unii Europejskiej.

Obecnie na należących do państw Unii Europejskiej wyspach realizowanych jest kilka pilotażowych projektów, których celem jest budowa opartych na OZE mikrosystemów energetycznych. To nie tylko szansa na zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego i obniżenie kosztów energii dla mieszkańców wysp, ale również poligon dla testów i optymalizacji rozwiązań, które pomogą w budowie rozproszonej energetyki na obszarach działających obecnie w ramach scentralizowanych systemów energetycznych.

W zainaugurowany w piątek projekt "Clean Energy for EU Islands" zaangażowały się, obok Brukseli, Chorwacja, Cypr, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Niemcy, Grecja, Irlandia, Włochy, Malta, Portugalia, Hiszpania i Szwecja.

Cel to przyspieszenie transformacji energetycznej na należących do UE ponad 2,7 tysiącach wysp, która ma skutkować zwiększeniem ich bezpieczeństwa energetycznego oraz obniżeniem kosztów energii, która obecnie jest wytwarzana z przywożonych na nie paliw kopalnych.  

Komisja Europejska zapowiedziała realizację inicjatywy "Clean Energy for EU Islands" w ramach tzw. pakietu zimowego, czyli zbioru nowych regulacji dla unijnego rynku energii, który ogłoszono w listopadzie 2016 r.

– Ze względu na swoją lokalizację wiele naszych wysp posiada drogi, bazujący na ropie miks energetyczny, co oznacza że są one nadal zależne od kosztownego importu paliw kopalnych. Inicjatywa "Clean Energy for EU Islands" pomoże im w dostępie do wsparcia, wiedzy i finansowania, którego potrzebują, aby produkować własną i tanią energię ze źródeł odnawialnych – komentuje Miguel Arias Cañete, unijny komisarz ds. klimatu i energii. 

Źródło: Gram w Zielone, www.gramwzielone.pl

 


Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opinią
Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej