więcej


Polityka klimatyczna

Nowa kampania „Wardrobe change” wzywa do radykalnej transformacji przemysłu tekstylnego (21137)

2020-01-23

Drukuj
galeria

Produkuje się, konsumuje i wyrzuca więcej odzieży niż kiedykolwiek wcześniej, wywierając ogromną presję na naszą planetę i 60-milionową siłę roboczą na świecie. Nowa kampania rozpoczęta dzisiaj przez Europejskie Biuro Ochrony Środowiska (EEB) i 24 grupy społeczeństwa obywatelskiego z całej UE, której częścią jest Instytut na rzecz Ekorozwoju, wzywa przywódców UE do podjęcia pilnych działań w celu ograniczenia sektora.Przemysł tekstylny jest jednym z największych trucicieli i jest pełen wykorzystywania. Nasza nowa kampania „Wardrobe change” wymaga radykalnej transformacji tego, jak ubrania są wytwarzane, sprzedawane, noszone i ponownie zakładane” - wyjaśniła Patrizia Heidegger, dyrektor ds. Globalnych polityk i zrównoważonego rozwoju w EEB.

Heidegger kontynuowała: „W tym roku przywódcy UE mają szansę wesprzeć ambitną strategię tekstylną opartą na sprawiedliwości i zrównoważonym rozwoju. Czas odejść od mody w dążeniu do coraz większego wzrostu gospodarczego, który jest niezgodny z powstrzymaniem dalszego rozpadu środowiska i klimatu oraz zmniejszeniem globalnych nierówności ”.

Coraz krótszy czas realizacji oznacza, że ​​globalna produkcja odzieży podwoiła się w latach 2000–2014, a rocznie produkuje się ponad 150 miliardów odzieży, a 73% wszystkich tekstyliów trafia na wysypiska śmieci lub do spalarni.

W grudniu nowe badania Europejskiej Agencji Środowiska wykazały, że po żywności, mieszkaniu i transporcie tekstylia są czwartą co do wielkości przyczyną presji na środowisko. Tekstylia powodują również drugą najwyższą presję na użytkowanie gruntów i są piątym największym czynnikiem przyczyniającym się do emisji dwutlenku węgla z konsumpcji gospodarstw domowych.

Ministrowie środowiska UE wezwali Komisję Europejską do opracowania strategii mającej na celu odsunięcie sektora od niezrównoważonych wzorców produkcji i konsumpcji, a sektor ten został uznany za priorytet w sztandarowym przewodniku Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, Europejskim Zielonym Porozumieniu (Green Deal).

Oczekuje się również, że Komisja przedstawi propozycje dotyczące tekstyliów w nowym planie działania na rzecz gospodarki o obiegu zamkniętym, który ma zostać opublikowany 4 marca.

Stephane Arditi, Kierownik ds. Polityki w zakresie gospodarki o obiegu zamkniętym w EEB, powiedział: „Dzisiejszy system mody sprawia, że ​​nadmierna konsumpcja jest zbyt łatwa, co generuje ogromne poziomy marnotrawstwa. Ale nie możemy poddać recyklingowi wyjścia z problemu - produkty muszą być używane dłużej, a przede wszystkim zapobiegać marnotrawstwu. Tak jak podjęły działania w sprawie plastików jednorazowego użytku, rządy muszą pilnie podjąć działania, aby opcje takie jak naprawa, wynajem, udostępnianie i zamiana były bardziej dostępne. Konieczne jest zapewnienie lepszych informacji na temat tego, z czego wykonane są nasze ubrania, oraz opracowanie wymagań projektowych dla materiałów nietoksycznych, które można wykorzystywać wielokrotnie ”.

ONZ stwierdza, że ​​sektor tekstylny odpowiada za od 8 do 10% światowej emisji gazów cieplarnianych i szacuje, że do 2050r. moda może być odpowiedzialna za jedną czwartą wszystkich emisji dwutlenku węgla.

Arditi dodał: „Działania na rzecz klimatu nie polegają wyłącznie na dekarbonizacji zużywanej przez nas energii, ale przede wszystkim na zmianie sposobu, w jaki produkujemy, zużywamy i ponownie wykorzystujemy produkty - w tym tekstylia”.

W 2019r. Szwecja znalazła się na pierwszych stronach gazet, anulując tydzień mody. Lecz rok zakończył się tragicznie pożarem w fabryce odzieży w New Delhi, w którym zginęło 40 pracowników.

Patrizia Heidegger powiedziała: „Na froncie odpadów i zanieczyszczeń przemysłu tekstylnego znajdują się miliony niereprezentowanych pracowników, którzy sprzedają ubrania na całym świecie. Biorąc pod uwagę, że 193 rządy zobowiązały się do osiągnięcia odpowiedzialnej konsumpcji i produkcji na całym świecie w ramach celów zrównoważonego rozwoju, wszystkie firmy muszą być zobowiązane do podjęcia kroków w celu zapobiegania naruszeniom praw człowieka i niszczenia środowiska oraz łagodzenia ich w łańcuchach dostaw ”.

W 2020r. organizacje odpowiedzialne za kampanię „Wardrobe change” przeprowadzą szereg działań informacyjnych i rzeczniczych.

W ramach kampani "Wardrobe change" Instytut na rzecz Ekorozowju przygotował szereg aktywności. Na portalu Chrońmy Klimat dwa razy w miesiącu pojąwią się wywiady z włypowywmi osobami z polskiej branzy modowej. Pierwszy wywiad juz w przyszlym tygodniu. Odbędą się rówież warsztaty z recyklingu mody - najbliższe 15 lutego w Koneserze w Warszawie. A także przewidziana jest debata on-line o polskim rynku mody, na którą serdecznie zapraszamy w kwietniu.

Źródło: EEB i InE


Udostępnij wpis swoim znajomym!Podobne artykuły


Podziel się swoją opinią
Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej