więcej


Polityka klimatyczna

Niemcy za wiążącym celem dla efektywności energetycznej na 2030 r. (17435)

2014-06-30

Drukuj
galeria

Na posiedzeniu Rady ds. Energii UE w Luksemburgu, która zebrała się w połowie czerwca, niemiecki minister gospodarki Sigmar Gabriel wezwał do wprowadzania wiążącego celu dla efektywności energetycznej do pakietu energetyczno-klimatycznego na 2030 r.

– Nie doceniliśmy znaczenia efektywności energetycznej – powiedział do zgromadzonych ministrów. Podkreślił jednocześnie, że w 2012 r. kraje Unii Europejskiej ponosiły koszty w wysokości 1 mld euro dziennie na import paliw kopalnianych. Dodał, że wzrost importu skroplonego gazu tę kwotę powiększy.

Nawiązując do zaproponowanych w styczniu przez KE celów pakietu klimatyczno-energetycznego na 2030 r., wśród których zabrakło wskazań dla efektywności energetycznej, Gebriel stwierdził:

– Jeśli mówimy o ograniczeniu zależności od importu, nie możemy pominąć jednego z kluczowych narzędzi, które pomogą nam ten cel osiągnąć – oszczędzania energii. Powinniśmy zatem podjąć decyzję nie tylko o wskazaniu celów prowadzących do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych i wzrostu udziału energii odnawialnej. Należy również ustalić wiążący cel dla zwiększenia efektywności energetycznej.

Urzędnicy brukselscy w nieoficjalnych wypowiedziach podkreślają, że ostateczny kształt celów na 2030 r. jest uzależniony m.in. od oceny postępów w osiąganiu tych, które zostały uzgodnione na koniec obecnej dekady. I choć cel na 2020 r. dla efektywności energetycznej był niezobowiązujący, to – jeśli okaże się, że kraje członkowskie są od niego zbyt oddalone – KE jest gotowa dokonać niezbędnych korekt. Raport oceniający stopień realizacji celów na 2020 r. będzie opublikowany jeszcze w tym roku, pod koniec lata.

Trzeba jednak pamiętać, że określenie wiążącego celu dla efektywności energetycznej może spotkać się z wetem części państw tzw. nowej unii, w tym Polski, ale również Wielkiej Brytanii. Na inny problem wskazuje europejski komisarz ds. energii Günther Oettinger.

– W Parlamencie Europejskim mamy obecnie więcej eurosceptyków niż kiedykolwiek wcześniej. Dlatego szczególnie teraz potrzebne jest jednolite stanowisko pomiędzy Radą i Komisją Europejską. Jeśli chcemy utrzymać wysoki standard życia, korzystać z lodówek, które będą mroziły zużywając przy tym mniej energii, czy żarówek, które nie będą traciły prądu na ogrzewanie się – musimy zjednać sobie społeczeństwo i wygrać walkę z tabloidami i eurosceptykami – dodaje.

 

Marek Korzyński, ChronmyKlimat.pl
na podstawie: EurActiv.com

 

Redakcja ChronmyKlimat.pl zezwala na przedruk tego artykułu pod warunkiem podania źródła wraz z aktywnym linkiem do portalu (ChronmyKlimat.pl).


Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej