więcej


Polityka klimatyczna

Negocjacje klimatyczne z perspektywy krajów globalnego Południa (8652)

2010-12-06

Drukuj
img style='float:left; margin: 0 6px 6px 0;'Negocjacjami klimatycznymi nie rządzi prosty podział na kraje rozwinięte i rozwijające się. To prawda, kraje rozwijające się często mówią jednym głosem wobec zamożnych krajów rozwiniętych – jako Grupa G77 + Chiny. To jednak grupa bardzo zróżnicowana. Chiny częstokroć wykorzystują swoją wiodącą pozycję, by forsować korzystne dla siebie rozwiązania.
Dla Chin korzystne porozumienie klimatyczne to szansa na unowocześnienie energetyki i jeszcze bardziej dynamiczny rozwój gospodarczy.

Dla krajów najbiedniejszych (z ang. Least Developed Countries – LCD) porozumienie klimatyczne jest kwestią przetrwania. Stąd też zdecydowane żądanie podjęcia wszelkich kroków, by wzrost światowej temperatury nie przekroczył 1,5 stopnia Celsjusza w stosunku do okresu przedprzemysłowego (podczas gdy kraje rozwinięte uważają, że granicą jest wzrost temperatury o 2 stopnie Celsjusza) i nacisk na sprawiedliwe finansowanie adaptacji do zmian klimatu.

Dlaczego kraje rozwijające się potrzebują adaptować się do zmian klimatu?

Zmiany klimatu nie są sprawiedliwe - spowodowane przez kraje bogatej Północy (bogate kraje wysokouprzemysłowione), dotykają najboleśniej krajów globalnego Południa.
 
 
Żadnego pojedynczego ekstremum pogodowego nie przypisuje się tylko i wyłącznie zmianom klimatu. Rośnie jednak częstotliwość i intensywność takich katastrof.

Rozkład klęsk żywiołowych ostatniego roku potwierdza, że konsekwencje zmian klimatu dotykają przede wszystkim krajów globalnego Południa.

5 najpoważniejszych katastrof naturalnych w roku 2010 (w okresie styczeń – wrzesień) – ze względu na straty materialne
 
5 najpoważniejszych katastrof naturalnych w roku 2010 (w okresie styczeń – wrzesień) – ze względu na straty w ludziach
 
źródło obu tabel: Munich RE http://www.munichre.com/app_pages/www/@res/
pdf/media_relations/press_releases/2010/munich_re_natcatservice_en.pdf

 
Co sfinansuje fundusz klimatyczny?

Dyskutowany Fundusz Klimatyczny przede wszystkim ma wspierać kraje najbiedniejsze. Oto przykładowy projekt, jaki mógłby liczyć na wsparcie Funduszu:

Adaptacja do zmian klimatu w prowincji Yasothorn w Tajlandii.
Charakterystyczny dla tego regionu klimat, czyli długo utrzymująca się pora sucha i regularnie następująca po niej pora deszczowa stwarzały idealne warunki uprawy słynnego na cały świat ryżu jaśminowego. Jednak w ostatnich latach susze pomiędzy kolejnymi okresami deszczowymi są coraz dłuższe, a deszcze - gdy padają - są na tyle intensywne, że wywołują powodzie. Dziś rolnicy adaptują się do zmian klimatu, poszukując sposobów lepszego zarządzania wodą. Przygotowują zbiorniki magazynujące wodę deszczową, wyrównują powierzchnie pól, dzięki czemu woda będzie rozprowadzana równomiernie, co zmniejszy jej zużycie. W ten sposób nadal
będą mogli uprawiać ryż, stanowiący podstawowe źródło ich utrzymania.

Inne przykłady projektów adaptacyjnych:


OCHRONA PRZECIWPOWODZIOWA
 • budowa systemów wczesnego ostrzegania przed powodzią,
 • edukowanie społeczności lokalnych na wypadek powodzi,
 • budowanie domów i szkół na podwyższonych fundamentach,
 • budowanie platform, które będą stanowić schronienie w czasie powodzi.
SUSZE
 • opracowanie i sadzenie gatunków roślin odpornych na suszę,
 • systemy nawadniania,
 • systemy zbiórki wody deszczowej,
 • edukowanie rolników w zakresie racjonalnego gospodarowania wodą.
HURAGANY
 • budowa systemów wczesnego ostrzegania przed huraganami,
 • edukowanie społeczności lokalnych an wypadek uderzenia huraganu,
 • sadzenie na wybrzeżach „płotu” mangrowców, który wchłania część impetu nadciągających fal,
 • projektowanie infrastruktury odpornej na uderzenia huraganów, a tam, gdzie straty są nieuniknione – łatwej do odbudowania i uruchomienia.

Opracowanie: Marta Śmigrowska

źródło: Związek Stowarzyszeń Polska Zielona Sieć
www.zielonasiec.pl
 

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej