więcej


Polityka klimatyczna

Największe gospodarki świata tworzą ramy prawne do walki ze zmianami klimatu (12527)

2011-05-09

Drukuj
Pod koniec kwietnia podczas Major Economies Forum w Brukseli organizacja GLOBE przedstawiła wyniki przeprowadzonej po raz pierwszy analizy prawodawstwa dotyczącego zmian klimatu w 16 największych gospodarkach świata. Badania pokazują, że mimo impasu w negocjacjach na szczeblu międzynarodowym wiele państw wprowadza odpowiednie przepisy, by skutecznie walczyć ze zmianami klimatu. 
Raport GLOBE (Global Legislators Organisation for a Balanced Environment) i Instytutu Badawczego Granthama z Londyńskiej Szkoły Ekonomii omawia sytuację w 15 krajach (w Brazylii, Chinach, Francji, Indiach, Indonezji, Japonii, Kanadzie, Korei Południowej, Meksyku, Niemczech, Republice Południowej Afryki, Rosji, Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i we Włoszech) oraz w całej Unii Europejskiej.

Po przeanalizowaniu dostępnych materiałów autorzy badania doszli do kilku ważnych wniosków. Choć wprowadzanie przepisów ograniczających emisję CO2, wspierających efektywność energetyczną, gospodarkę niskowęglową, zapobiegających deforestacji, promujących zrównoważone rolnictwo oraz transport, a także wspomagających działania adaptacyjne w każdym z omawianych krajów przebiega nieco inaczej, to wszędzie proces ten jest zaawansowany.

Większość działań legislacyjnych miało miejsce w ciągu ostatniego półtora roku – kontrastuje to z trudnościami w międzynarodowych rozmowach podejmowanymi w tym samym czasie. Jednocześnie jest to dowód na to, że kształt debaty o zmianach klimatu zmienia się: zamiast kłócić się o to, kto ponosi największą winę za ocieplanie się klimatu, rządzący zaczynają być świadomi, że zapobieganie mu jest w ich interesie. Pozytywnym zjawiskiem jest również to, że przepisy w celu przeciwdziałania zmianom klimatu wprowadzają duże kraje rozwijające się, jak Brazylia, Chiny, Indie, Meksyk i Republika Południowej Afryki.

Jednakże obecnie obowiązujące przepisy same nie wystarczą jeszcze, aby uniknąć groźnych zmian klimatu. Przy ich wprowadzaniu nie można także zapominać o mechanizmach oceny, raportowania i weryfikacji. Chris Huhne, brytyjski sekretarz ds. energii i zmian klimatu powiedział: „Inwestycje w gospodarkę niskowęglową potrzebują zarówno jasnych przepisów krajowych, jak i kompleksowego międzynarodowego porozumienia. W Wielkiej Brytanii dzięki ustawie klimatycznej (Climate Change Act) zmniejszamy emisje CO2, oszczędzamy energię i wspieramy rozwój zielonych miejsc pracy. Raport pokazuje, że także inne kraje w walce ze zmianami klimatu przykładają wagę do ram prawnych i niskoemisyjnego rozwoju. Teraz, w oparciu o to, co osiągnęliśmy w Cancun, priorytetem powinno stać się budowanie globalnego porozumienia na rzecz klimatu”.

Prezes GLOBE International, John Gummer dodał, że wierzy, iż międzynarodowe porozumienia dotyczące zmian klimatu obowiązujące po 2012 roku będzie odzwierciedlać polityczne warunki, a nie dopiero je definiować.

GLOBE publikacją raportu chce zainicjować dialog w okresie przygotowań do negocjacji w ramach ONZ w Durbanie w grudniu tego roku i ustawodawczego forum GLOBE w Cape Town. Rozmowy te mają pomóc w ustaleniu, w jaki sposób krajowe przepisy mogą być uznane formalnie w ramach UNFCCC. GLOBE chce również współpracować z członkami konwencji, aby dzielić się najlepszymi praktykami legislacyjnymi i wspierać wdrażanie przepisów.

Obszerny, ponaddwustustronicowy raport (w języku angielskim) dostępny jest pod adresem: www.globe-europe.eu/images/stories/toto/globeclimlegitstudy.pdf


Urszula Drabińska, ChronmyKlimat.pl

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej