więcej


Polityka klimatyczna

Najtwardsze Skamieliny Sesji w Bangkoku (8833)

2009-10-13

Drukuj
img style='float:left; margin: 0 6px 6px 0;'Członkowie ponad 450 pozarządowych organizacji, zrzeszonych w ramach Climate Action Network (CAN), podsumowali negocjacje klimatyczne, przyznając specjalne „nagrody” - Skamieliny Sesji (Grand Fossil of the Session) państwom, które najbardziej blokowały postęp tegorocznych negocjacji w Bangkoku.
Przedstawione poniżej “wyróżnienia” przyznane zostały w oparciu o liczbę uzyskanych nagród Skamieliny Dnia (Fossil of the Day), które poszczególne kraje otrzymały w ciągu 2 tygodni negocjacji.

Za uczestników najbardziej utrudniających postęp w negocjacjach klimatycznych uznane zostały Unia Europejska oraz Stany Zjednoczone. Jak podkreśla CAN, zadecydowało o tym wiele czynników, m.in. blokowanie przez USA postępu w sprawie zobowiązań, dotyczących redukcji emisji gazów cieplarnianych czy stanowisko UE wobec tekstu, zabezpieczającego naturalne zbiorowiska leśne w ramach działań REDD (reducing emissions from deforestation and degradation).

Druga nagroda Skamieliny Sesji została przyznana Kanadzie, która według opinii CAN nie pozostawała daleko w tyle za UE i USA. Kanada została skrytykowana m.in. za utrudnianie porozumienia w sprawie korzystania z roku 1990 jako bazowego oraz za udzielenie poparcia UE przy blokowaniu tekstu o niewystarczalności środków przeznaczonych na finansowe wsparcie walki ze zmianami klimatu w krajach rozwijających się.

Trzecie miejsce w rankingu zajęła Arabia Saudyjska, która otrzymała nagrodę m.in. za działania zmierzające do osłabienia globalnych celów redukcyjnych oraz blokowanie porozumienia w sprawie nowej nieformalnej sesji negocjacji poprzedzających Konwencję Klimatyczną w Kopenhadze. Kolejnym powodem przyznania trzeciego miejsca Arabii Saudyjskiej było promowanie paliw kopalnych w ramach tzw. Mechanizmu Czystego Rozwoju CDM (Clean Development Mechanism), czyli działań inwestycyjnych, mających na celu redukcję, uniknięcie emisji lub pochłanianie gazów cieplarnianych.

Przypomnijmy, że podczas tegorocznych negocjacji klimatycznych w Bangkoku także Polska została odznaczona anty-nagrodą Skamieliny Dnia (link do artykułu:
Dlaczego Minister Rostowski nie chce pomagać najbiedniejszym? Polska Skamieliną Dnia negocjacji klimatycznych w Bangkoku).

opracowanie: AR
na podstawie: www.climatenetwork.org 

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej