- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
Polityka klimatyczna
Postępy Europy w efektywności energetycznej (21396)
CAN-Europe2020-07-06
Drukuj
Koalicja na rzecz oszczędności energii, działająca przy CAN-Europe, przyjrzała się rocznym sprawozdaniom z postępów państw członkowskich w zakresie efektywności energetycznej i krajowym planom oszczędnościowym, aby przygotować ocenę krajowych postępów osiągniętych w okresie do 2020 r. oraz perspektyw na lata 2021–2030 w zakresie oszczędności energii. Oszczędzanie energii przez kraje członkowskie to obowiązek na podstawie art. 7 dyrektywy w sprawie efektywności energetycznej.
Publikacja zawiera podsumowanie postępów i przyszłych planów państw członkowskich dotyczących obowiązku oszczędzania energii, w tym:
• ocenę postępów krajowych do 2018 r. zgłoszonych za bieżący okres 2014–2020 (na podstawie dostępnego rocznego sprawozdania z postępów państw członkowskich przedłożonego w 2020 r.);
• pierwszą analizę wymagań w zakresie oszczędności energii na następny okres 2021–2030 (zgodnie z krajowymi planami energetycznymi i klimatycznymi (KPEiK); i
• przegląd najważniejszych środków zaproponowanych w ramach obowiązku oszczędności energii w krajowych planach energetycznych i klimatycznych (KPEiK) na następny okres.
Nie wszystkie państwa członkowskie zostały ocenione, ponieważ krajowe sprawozdania z postępów nie zawsze były dostępne lub informacje podane w krajowych planach na rzecz ochrony środowiska były niepełne.
Aż 6 państw członkowskich (Bułgaria, Czechy, Niemcy, Węgry, Włochy, Luksemburg) najprawdopodobniej nie będzie w stanie wypełnić obowiązku na 2020 r. Hiszpania jest kolejnym niepewnym takim krajem, ale oceniono, że wciąż może wypełnić ten obowiązek.
W odniesieniu do okresu 2021–2030 większość państw członkowskich poprawnie obliczyła całkowitą wymaganą oszczędność energii, ale informacja o tym, czy podjęte działania będą wystarczające do jej osiągnięcia, w wielu przypadkach jest niekompletna. W raporcie oceniono tylko kilka krajów, w tym Bułgarię, Czechy, Chorwację, Danię, Francję, Niemcy, Finlandię, Grecję, Włochy, Polskę, Szwecję.
Na podstawie informacji dostarczonych na temat polityki efektywności energetycznej na lata 2021–2030 można zidentyfikować następujące trendy:
• zaplanowane działania nie zawsze składają się na realizację obowiązku oszczędności energii, jak w przypadku Czech, Danii, Niemiec i Polski;
• oczekuje się, że systemy zobowiązujące do efektywności energetycznej przyniosą mniejszy efekt, ale nadal pozostaną kluczowym działaniem;
• niektóre państwa członkowskie kładą większy nacisk na oszczędności w zakresie transportu niż wcześniej, podczas gdy działania w sektorze budynków wciąż przynoszą znaczne oszczędności; i
• działania w systemie podatkowym na rzecz oszczędności są nadal stosowane, a niektóre państwa członkowskie wprowadziły nowe środki podatkowe.
Podobne artykuły
- Przez klimat do uzdrowienia
Nowy raport CAN-Europe pokazuje niewykorzystany potencjał funduszy UE na rzecz neutralności klimatycznej i wzywa do istotnych zmian w sposobie wydatkowania funduszy.
Więcej
- Krajowe plany energii i klimatu daleko od celu
Opublikowany dziś przez CAN-Europe i ZERO nowy raport analizuje ostateczne wersje Krajowych Planów Energii i Klimatu 15 państw członkowskich i wskazuje, że wiele krajów poprawiło zapisy planów pod względem celów, jak i kierunków działania. Poprawa ta nie jest jednak wystarczająca, aby przyspieszyć transformację energetyczną wymaganą do osiągnięcia długoterminowego celu Porozumienia Paryskiego – 1,5 st. C.
Więcej
- Scenariusz energetyczny dla Unii Europejskiej zgodny z porozumieniem paryskim (PAC)
Nadzieje na lepszy klimat rosną, gdy europejskie organizacje społeczeństwa obywatelskiego opracowują pierwszy w historii scenariusz energetyczny oparty w 100% na energii odnawialnej i zmierzający do zmniejszenia emisji związków węgla o co najmniej 65% do 2030 r. Analiza potwierdza istniejące poszlaki i pokazuje, że Europa może osiągnąć neutralność do 2040 r. i przewodzić reszcie świata w transformacji energetycznej.
Więcej
Podziel się swoją opinią
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności