- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
Polityka klimatyczna
Polska a neutralność klimatyczna UE w oczach polityków (21090)
Wojciech Szymalski2019-12-16
Drukuj
Jak pisały o roli Polski w podjęciu decyzji o neutralności klimatycznej Unii Europejskiej polskie media i ich komentatorzy.
Sprawa decyzji o neutralności klimatycznej UE do roku 2050 przez chwilę obiegła większość Polskich mediów. Oto jako komentowali ją politycy i eksperci zarówno z lewej, jak i z prawej strony sceny politycznej.
Sukces czy porażka?
Jarosław Kaczyński na portalu wpolityce.pl: „Bardzo wysoko oceniam to czego dokonał premier Morawiecki podczas unijnego szczytu, to bardzo duży sukces. Udało się uniknąć ogromnego niebezpieczeństwa. Mam na myśli bardzo kosztowną transformację energetyczną, mogącą zagrozić naszej gospodarce, na co nie mielibyśmy wpływu.”
W odpowiedzi m.in. na te słowa w RadioZet wypowiedział się Donald Tusk: „To oczywiście nie jest żaden sukces. To, że dostaliśmy jako Polska 6 miesięcy, żeby zastanowić się czy na pewno chcemy wypaść z Unii Europejskiej w tej kwestii, a więc kwestii ochrony środowiska i klimatu i także wielkich pieniędzy, które będą inwestowane w tę ochronę. Sami musimy się namówić do tego, żeby zacząć o tym mówić poważnie.”
Wypowiedź Jarosława Kaczyńskiego wyraźnie kontrastuje też z komentarzem dziennikarza Tomasza Bieleckiego umieszczonym w Polityce: „To nie koniec ambiwalencji, bo choć brak naszej zgody jest ciosem w tzw. Zielony Ład, to Ursula von der Leyen ostatniej nocy potwierdziła, że Komisja Europejska nie zmienia harmonogramu propozycji legislacyjnych m.in. w sprawie prawnego umocowania celu neutralności. Sęk w tym, że w przypadku tych przepisów przewidzianych Zielonym Ładem stosuje się głosowania większościowe, więc Polska – w przeciwieństwie do reguł ze szczytów – nie będzie mogła nic wetować.”
W podobnym tonie wypowiada się Lidia Wojtal dla Oko.press: „Brak zgody Polski na cel neutralności klimatycznej do 2050 roku nie zwalnia jej z obowiązku wdrażania unijnego prawa, w którym ochrona klimatu już stoi bardzo wysoko. To prawo już teraz przewiduje stałe zwiększanie ambicji w polityce krajowej zgodnie z zasadami Porozumienia Paryskiego, a plan Europejskiego Zielonego Ładu wyznacza nowe, o wiele wyższe tempo zazieleniania wszystkich unijnych polityk i Polska tego nie powstrzyma” – tyle specjalistka ds. dyplomacji klimatycznej.
Wracając wyraźnie do prawej strony sceny politycznej Piotr Duda – lider NSZZ „Solidarność” dla TV Trwam powiedział: „To dobry krok. Z jednej strony nie zablokowaliśmy, ale dostaliśmy czas w tych konkluzjach, abyśmy mogli polską gospodarkę przestawić na neutralność klimatyczną. To na pewno wielki sukces. Polski rząd pokazuje, że można. Nie tak, jak robiła to premier Ewa Kopacz, która de facto zgodziła się na dekarbonizacje polskiej gospodarki. Tu nie chodzi tylko o górnictwo, energetykę, ale całą polską gospodarkę. Mamy przykład huty w Krakowie, gdzie właściciel wycofuje się tylko dlatego, że są duże opłaty za emisje CO2. To dla nas bardzo ważne”.
To dobre czy złe dla Polek i Polaków?
Przypomnijmy jeszcze słowa samego premiera Mateusza Morawieckiego: „Musimy jednak zapewnić takie tempo zmian, jakie będzie dostosowane do potrzeb polskiej gospodarki, do potrzeb polskiego społeczeństwa. To jednocześnie gwarantuje nam, że będziemy w najszybszym możliwym tempie realizować programy zapewnienia czystego powietrza. To, co udało nam się w nocy wynegocjować rzeczywiście będzie przyczyniało się do poprawy jakości życia polskiej rodziny.” (wpolityce.pl)
I zestawmy je z komentarzem Koalicji Klimatycznej – grupy 23 organizacji pozarządowych działających na rzecz klimatu: „Jest to decyzja ze wszech miar szkodliwa - zarówno dla społeczeństwa polskiego jak i dla naszej gospodarki. Już teraz Polska ma jedne z najwyższych hurtowych cen energii w Europie, a kurczowe trzymanie się węgla oznaczać będzie drakońskie podwyżki cen energii dla Polek i Polaków. Jeśli chcemy mieć tanią energie musimy przejść na OZE. A w tym może nam pomoc wyznaczenie celu neutralności klimatycznej.”
Czy będą z tego pieniądze?
Warto także przypomnieć, że w grze o neutralność klimatyczną stawką są także pieniądze, jakie Polska może otrzymać, np. z Funduszu Neutralności Klimatycznej. Znów według premiera Mateusza Morawieckiego: „Wiemy, że znaczna część z tego funduszu, trudno dzisiaj przesądzać jaka, ale na pewno bardzo istotna część tego Funduszu Sprawiedliwej Transformacji przypadnie właśnie Polsce”. (wpolityce.pl)
Na pewno wśród znacznej części polskiego społeczeństwa jest taka nadzieja i wyraził ją m.in. Piotr Duda na łamach TV Trwam: „Teraz będzie wielka walka o miliardy euro, aby Polska otrzymała z puli jak najwięcej pieniędzy, żebyśmy mogli w sposób spokojny przystosować się do tych wszystkich działań. (…) Jeśli się dużo płaci za CO2, to polska gospodarka staje się mniej konkurencyjna, czyli mniej eksportuje do państw starej Unii Europejskiej. Miało być przecież odwrotnie. Widzimy to, ale cieszymy się, że premier stanął na wysokości zadania, bo to sukces oczekiwany przez polskie społeczeństwo”.
Jednak tuż po szczycie Emmanuel Macron już pogroził nam palcem, że możemy z tego funduszu niewiele otrzymać. Wątpliwości, jeszcze przed słowami Macrona miał także Erwin Bendyk pisząc na łamach Polityki: „Morawiecki zaszarżował w nadziei, że wzmocni pozycję negocjacyjną – celem tych negocjacji jest wyciągnięcie jak największego wsparcia dla naszej transformacji. Cel drugi, krajowy, to oczywiście pokazanie elektoratowi PiS, że rząd jest twardy i Unii się nie kłania, broniąc polskich interesów. […]Czy z pozycji pariasa łatwiej będzie negocjować wsparcie dla transformacji? Czy po prostu grozi nam marginalizacja? Warto bowiem pamiętać, że obstrukcja Polski w kluczowym dla przyszłości Unii temacie osłabia Polskę w ogóle – zużyliśmy polityczny kapitał, który mógłby się przydać podczas negocjacji w innych, mniej strategicznych, lecz ważnych dla nas sprawach.”
Jedno jest pewne…
Podziały w polskim społeczeństwie nadal mają się czym żywić. Prawa strona, wraz z rządem, uważa, że polityka klimatyczna jest dla nas zła. Wydaje się, że z drugiej strony politycznej sceny uważa się, że polityka klimatyczna jest dla nas dobra. A Wy jak uważacie?
Wykorzystano materiały:
http://www.koalicjaklimatyczna.org/polska-wyjatkiem
https://wpolityce.pl/swiat/477491-morawiecki-polska-zwolniona-z-neutralnosci-klimatycznej
https://wpolityce.pl/polityka/477608-kaczynski-wysoko-oceniam-to-czego-dokonal-premier
Podobne artykuły
- Polska w rankingu CCPI 2020
Z bardzo niską oceną, Polska plasuje się na 50. miejscu i jest najgorzej ocenionym krajem Unii Europejskiej w tegorocznym rankingu CCPI.
Więcej
- Apel o neutralność klimatyczną do premierów Polski, Czech i Węgier
Premierzy Polski, Czech oraz Węgier, w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo swoich obywateli, mają obowiązek poprzeć cel neutralności klimatycznej UE do 2050 roku na najbliższym posiedzeniu Rady Europejskiej. We wspólnym apelu 42 organizacje pozarządowe z Europy Środkowej i Wschodniej wzywają nasz region do zrobienia razem niezbędnego kroku w kierunku gospodarki zeroemisyjnej i sięgnięcia po dodatkowe korzyści wynikające z międzynarodowej współpracy.
Więcej
- Unia Europejska zmierza do neutralności klimatycznej w 2050 roku. Czy polska też?
Liderzy krajów Unii Europejskiej ustalili wczoraj w Brukseli ograniczenie emisji gazów cieplarnianych do zera netto w roku 2050 i otworzyli drogę do dyskusji nad zwiększeniem ambicji unijnych w tym zakresie na rok 2030. Polsce dano czas do czerwca 2020 roku, aby w pełni podjąć zobowiązanie do wdrożenia celu na rok 2050.
Więcej
Podziel się swoją opinią
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności