więcej


Polityka klimatyczna

Ministerstwo Klimatu: rozwojowi parków narodowych mogą pomóc rekompensaty dla gmin (21625)

2020-12-15

Drukuj
galeria

Wprowadzenie rekompensat dla gmin z tytułu powstania lub poszerzenia parku narodowego mogłoby zachęcić samorządy do rozwoju parków - uważa wiceminister klimatu i środowiska Małgorzata Golińska. W resorcie trwają prace nad ustawą ws. parków narodowych - dodaje.

W poniedziałek podczas posiedzenia sejmowej komisji środowiska Golińska powiedziała, że obecnie działalność parków narodowych reguluje ponad 100 różnych ustaw, w tym ustawa o ochronie przyrody i wprowadzony do niej w 2001 r. zapis o tym, że gminy, na terenie których miałby powstać park lub zostać powiększony, mają to uzgadniać, a nie opiniować. Jej zdaniem ogranicza to tworzenie nowych parków narodowych w Polsce. "Tak naprawdę bez zgody samorządu takich zmian nie można dokonać" - wskazała.

Wiceminister zwróciła uwagę, że głos lokalnych społeczności jest bardzo ważny, lecz generuje też problemy. Samorządy - jak mówiła - obawiają się m.in., że po poszerzeniu parku narodowego na swoim terenie mogą mieć problemy z inwestycjami.

Jako przykład podała Gorczański Park Narodowy, którego władze od dłuższego czasu próbują włączyć w granice parku przyrodniczo cenną kopułę szczytową Turbacza. Golińska zwróciła uwagę, że ten obszar jest własnością GPN, ale na jego włączenie w granice parku nie zgadzają się okoliczne gminy.

"Być może argumentem przekonującym samorządy do tego, by chętniej otwierały się na tworzenie czy powiększenie istniejących parków narodowych byłaby pewnego rodzaju forma porozumienia wpisywanego w momencie powstania parku narodowego" - powiedziała. Wyjaśniła, że takie porozumienie mogłoby np. określać "pewnego rodzaju rekompensaty dla gmin od państwa z powodu powstania takiego parku czy jego poszerzenia".

Zdaniem Golińskiej, w wielu przypadkach korzyści ekonomiczne z powstania czy poszerzenia parku narodowego są "niewątpliwe". W tym kontekście zwróciła uwagę np. na rozwój turystyki. Z drugiej strony jednak wskazała na ograniczenia wynikające z konieczności większej dbałości o środowisko.

"Dzisiaj tak naprawdę w nowym Ministerstwie Klimatu i Środowiska rozpoczęliśmy już konkretne prace nad projektem" - powiedziała wiceminister. Nie chciała ujawnić szczegółów nowego dokumentu, ale podkreśliła, że ma on systemowo podchodzić po kwestii parków narodowych, wychodząc jednocześnie naprzeciw oczekiwaniom pracowników tych podmiotów.

Wiceminister przyznała, że liczy na "dość szybkie" zakończenie prac nad tym projektem. Wskazała jednocześnie, że oprócz opracowania samego dokumentu, konieczne będą jeszcze uzgodnienia międzyresortowe - szczególnie negocjacje z ministrem finansów.

W Polsce są 23 parki narodowe, które zajmują 1 proc. powierzchni kraju. Najstarszym parkiem jest Białowieski Park Narodowy, a najmłodszym - Park Narodowy "Ujście Warty". Tereny wszystkich parków są wpisane w unijną sieć Natura 2000.

Źródło: PAP


Udostępnij wpis swoim znajomym!Podobne artykuły


Podziel się swoją opinią
Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej