- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
Polityka klimatyczna
Miliony litrów wody codziennie wyciekają z polskich wodociągów. Jak możemy zapobiec stratom? (21790)
2021-04-12Drukuj
Woda jest naszym wspólnym dobrem, którego niedostatek z każdym rokiem odczuwamy coraz mocniej. Rozsądne gospodarowanie wodą pitną przez konsumentów to temat, o którym wiele się mówi. To prawda, że znaczenie mają nie tylko nasze codzienne nawyki i tak prozaiczne czynności, jak zakręcanie wody podczas mycia zębów czy naprawa cieknących kranów. Równie ważne jest jednak zapobieganie nieszczelnościom infrastruktur i wynikającym z nich stratom wody podczas jej przesyłu.
Jak wykazał audyt Smartball®, tylko w przypadku 15-kilometrowego odcinka magistrali w Poznaniu, z powodu nieszczelności i wycieków, straty wody wynoszą rocznie aż ok. 750 tys. metrów sześciennych. Taka ilość wody mogłaby wypełnić aż 214 basenów olimpijskich! W warunkach domowych, wyciek można łatwo zlokalizować i naprawić. W przypadku rozbudowanych i wiekowych miejskich sieci wodociągowych, sprawa jest zdecydowanie bardziej skomplikowana. Dlatego niezbędne są audyty oraz skuteczniejsze opomiarowanie sieci, które pozwolą wyeliminować nieszczelności zanim przerodzą się one w awarie.
– Rozwój technologii pozwala w znaczący sposób zmniejszyć ilość wody niedochodowej i wykrywać nieszczelności. Dostępne obecnie na rynku rozwiązania umożliwiają detekcję tak niewielkich przepływów, jakie przy zastosowaniu dotychczasowych mierników były niewykrywalne, niemierzone i nierozliczane. Teraz możemy zlokalizować problem spowodowany np. wyciekami po stronie odbiorców wody, awariami rurociągu lub celową kradzieżą. Przykładowo zastosowanie do opomiarowania sieci wodociągowych innowacyjnych, inteligentnych wodomierzy statycznych Cordonel® z nieznanym dotychczas szerokim zakresem pomiarowym R1000, umożliwia rejestrację przecieków już od 12 l/h. Co więcej, stany alarmowe możemy zapamiętać i w przypadku komunikacji stacjonarnej, natychmiast przekazać do centrum dystrybucji dostawcy wody – mówi Piotr Lewandowski, Dyrektor Zarządzający, Sensus Polska (Grupa Xylem).
Inwestycje i audyty
Z roku na rok długość sieci wodociągowej rozdzielczej w Polsce rośnie – mamy aktualnie do czynienia z ponad 310 tys. km[1] instalacji, co jednocześnie wiąże się z coraz większymi problemami z diagnostyką rurociągów. Awarie sieci wodociągowych w Polsce zdarzają się coraz częściej, a ich powodem jest przestarzała infrastruktura, która nawet od kilkudziesięciu lat nie była wymieniana. Stan głównych sieci wodociągowych nadal w wielu miastach nie jest dostatecznie kontrolowany, a jeden mały wyciek spowodowany nieszczelnością, może przyczynić się do katastrofalnych strat finansowych.
Jak podaje Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, przez ostatnie 15 lat polskie samorządy zainwestowały w infrastrukturę wodno-kanalizacyjną ponad 60 mld zł. Środki te pochodziły głównie z dofinansowań unijnych i innych funduszy pomocowych i pozwoliły na m.in. polepszenie parametrów czystości wody przeznaczonej do picia czy zapewnienie nowych, dodatkowych ujęć wody. Fundusze te wsparły również zastosowanie nowoczesnych, innowacyjnych rozwiązań, które pozwoliły rozpocząć transformację jakościową w zarządzaniu wodociągami. Wiele jest przed nami.
Są jednak polskie miasta, jak wspomniany Poznań, który tego typu audyty sieci ma już za sobą. – Innowacyjną, nowoczesną technologią wykorzystywaną obecnie do wykrywania wszelkich nieszczelności, nawet w długich odcinkach sieci, jest Smartball®. Dzięki temu, że tę niewielką “inteligentną piłkę” łatwo można wprowadzić do rurociągu, badania sieci możliwe są w czasie jego użytkowania. Nie generuje to uciążliwości dla odbiorców. Smartball® to metoda przełomowa i bardzo precyzyjna, dlatego audyty przy jej użyciu wykonały już również takie miasta, jak Wrocław, Łodź czy Kraków. Dane uzyskane podczas badań pozwoliły dokładnie zlokalizować miejsce wycieku i rozwiązać problem zanim stanie się poważną usterką – dodaje Łukasz Wójcik, Dyrektor Segmentu Serwis, Xylem Water Solutions Polska.
Podczas ostatnich upalnych lat, włodarze ponad 300 gmin apelowali o wstrzemięźliwe korzystanie z kranówki i niepodlewanie trawników. W kilku miejscowościach wystąpiły nawet czasowe ograniczenia w dostawach wody, co sprawiło że na ulicach pojawiły się beczkowozy, a woda była racjonowana. Zapobieganie stratom wody „u źródeł” to jeden z pierwszych kroków na rzecz zrównoważonej, korzystnej gospodarki wodnej w Polsce.
Źródło: Xylem Water Solutions Polska
Podobne artykuły
- Co tam Pani/Panie słychać w ochronie klimatu - marzec - ‘21
W marcu br. odbyło się szereg wysłuchań dotyczących Krajowego Planu Odbudowy (KPO) obejmujących gospodarkę, zdrowie, cyfryzację, energetykę i transport. Wzięło w nich udział setki osób reprezentujących społeczeństwo obywatelskie. Organizacje samorządowe, przedstawiciele biznesu, organizacje zajmujące się kwestiami społecznymi i ekologicznymi, jak i także przedstawiciele rządu centralnego, regionalnego i lokalnego oraz zwykli obywatele. Taka forma partycypacji spotkała się z bardzo przychylnym przyjęciem mimo trudności natury technicznej, które udało się sprawnie pokonać. Gratulacje dla organizatorów oraz administracji rządowej za ten eksperyment.
Więcej
- 30 kwietnia po raz kolejny pobiją Zielony Rekord Polski
Już po raz czwarty będziemy bić rekord Polski w zazielenianiu miast. Dotlenieni.org – organizator akcji – razem z mieszkańcami, pracownikami firm i instytucji chce posadzić kilkanaście tysięcy roślin, ustanawiając nowy rekord Polski. Tym razem pomysłodawca zmienia zasady gry – liczy się nie tylko liczba nasadzonych roślin, ale przede wszystkim ludzi zaangażowanych w zazielenianie okolicy.
Więcej
- FENIKS w popiele
Tuż przed Wielkanocą rozpoczęły się prace grupy ds. przygotowania programu FENIKS, czyli Fundusz Europejskiego na rzecz Infrastruktury, Klimatu i Środowiska. Wygląda na to, że przygotowanie tego programu zaczyna się od zera, choć jeszcze rok temu podobny program operacyjny rząd miał już prawie gotowy i szykował się do jego strategicznej oceny środowiskowej.
Więcej
Podziel się swoją opinią
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności