więcej


Polityka klimatyczna

Marsz dla klimatu przeszedł ulicami Katowic (20664)

Wojciech Szymalski
2018-12-08

Drukuj
galeria

Obudźcie się! Czas ocalić nasz Dom! Pod takim hasłem 8 grudnia 2018 roku w Katowicach przeszedł Marsz dla Klimatu. Kilka tysięcy obywateli Polski, Europy i Świata na Marszu oraz wiele więcej wirtualnie pokazało, że popierają aktywną politykę klimatyczną i że chcą silnego porozumienia na rzecz odejścia od paliw kopalnych osiągniętego podczas COP24 w Katowicach.

Marsz rozpoczął się silnym akcentem, ponieważ na scenie wystąpiła Greta Thunberg, szwedzka nastolatka. Greta rozpoczęła swoją działalność od samotnej pikiety pod parlamentem Szwecji, a od kilku lat aktywnie protestuje przeciwko biernym działaniom polityków w różnych miejscach świata. Przesłanie Grety było jasne – politycy muszą przestać zachowywać się jak dzieci i muszą podjąć teraz aktywne działania na rzecz ochrony klimatu na Ziemi!

W marszu wzięli udział ludzie z całego świata. Marsz zjednoczył ludzi wielu religii oraz wiele poglądów politycznych. Silną grupę stanowiły ruchy katolickie. Ich przedstawiciele dotarli do Katowic m.in. w pielgrzymce z Rzymu, która trwała kilka miesięcy i wymagała ponad 1500 km marszu. To z nią do Katowic przyszedł Yun - były negocjator klimatyczny rządu Filipin wraz z bratem, który ucierpiał w wyniku najsilniejszego w historii tego kraju tajfunu Hajnan. Przemawiali rdzenni amerykanie, którzy walczą z wydobyciem ropy i uranu przez wielkie koncerny na ich terenach. Przemawiali reprezentanci Indii i Meksyku, gdzie też rządu podejmują działania na rzecz wielkich korporacji, które chcą więcej elektrowni na węgiel lub rafinerii ropy naftowej. Przemawiali reprezentanci regionów Polski, gdzie także planuje się nowe kopalnie i elektrownie na węgiel, podczas gdy lokalne społeczności działają na rzecz odnawialnej energii.

W spokojnej i wesołej atmosferze kolorowy pochód kilku tysięcy osób dotarł z Placu Wolności na Rondo J. Ziętka, pod miejsce obrad konferencji klimatycznej COP24. W tym najważniejszym dla Marszu miejscu skandowano hasła m.in.: Sprawiedliwość Klimatyczna – teraz!, Razem dla klimatu!, Stop that gas, stop that oil! Keep that carbon in the soil!, Wake Up! Save our planet!, Obudźcie Się! Ratujcie naszą planetę! Uczestnicy marszu zrobili wielką pobudkę dla negocjatorów klimatycznych zgromadzonych w Katowickim Centrum Kongresowym, gromko hałasując.

Cały Marsz przebiegł w pokojowej atmosferze poparcia dla aktywnej polityki klimatycznej, które jest jednym z 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ – organizacji prowadzącej międzynarodowe negocjacje porozumienia klimatycznego. Wydarzenie zakłóciło tylko kilka drobnych utarczek pomiędzy pojedynczymi uczestnikami Marszu a policją, które skończyły się aresztowaniem 3 osób. W wyniku sprawnych negocjacji pomiędzy policją a organizatorami Marszu jedną z osób wypuszczono jeszcze w trakcie Marszu. Przed Marszem autobusy wiozące manifestantów z Warszawy i Wrocławia zostały zatrzymane przed Katowicami i przeszukane przez policję. Ze względu na powstałe opóźnienia zgromadzenie zostało rozwiązanie o godzinie 16:00 pod katowickim Spodkiem.

 

Wydarzenie jest częścią projektu "Make Europe Sustainable for All"


Udostępnij wpis swoim znajomym!Podobne artykuły


Podziel się swoją opinią
Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej