więcej


Polityka klimatyczna

Malediwy walczą o przetrwanie (8812)

2009-11-10

Drukuj

W tym tygodniu (9 - 10 listopada 2009 r.) na Malediwach trwa forum państw najbardziej narażonych na skutki zmian klimatu. Jednym z głównych tematów dyskusji jest przyszłość międzynarodowego porozumienia na rzecz ochrony klimatu, które ma zostać ustanowione podczas grudniowej Konferencji COP15 w Kopenhadze.

W spotkaniu zorganizowanym na Malediwach biorą udział przedstawiciele państw z regionu Karaibów, Afryki, Azji Południowej i Południowo-Wschodniej oraz Pacyfiku. Państwa te narażone są na różne skutki zmian klimatu – podnoszenie poziomu mórz i oceanów, pustynnienie, topnienie lodowców czy nasilenie ekstremów pogodowych, takich jak powodzie i tajfuny. Jako obserwatorzy, w forum uczestniczą także przedstawiciele Chin, Japonii, Danii, Niderlandów, Norwegii, Francji, Wielkiej Brytanii, Rosji oraz Stanów Zjednoczonych.

Mohammed Aslam, Minister Środowiska Malediwów, powiedział podczas mowy powitalnej: "Kraje reprezentowane podczas tego spotkania są różnorodne, ale mają jedną cechę wspólną: wrażliwość na zmiany klimatu.”

Głównym celem spotkania jest wypracowanie wspólnego stanowiska państw szczególnie zagrożonych zmianami klimatu na grudniową Konferencję COP15 w Kopenhadze. Z uwagi na niebezpieczeństwo w jakim się znajdują, państwa te są szczególnie zainteresowane podpisaniem w Kopenhadze ambitnego, międzynarodowego porozumienia na rzecz ochrony klimatu.

Ambitne i sprawiedliwe porozumienie oznacza nie tylko podjęcie przez kraje rozwinięte zdecydowanych zobowiązań dotyczących redukcji emisji gazów cieplarnianych, ale także finansową pomoc biednym krajom w ich walce ze zmianami klimatu oraz rozwijaniu się w oparciu o czyste technologie.

Istotnym elementem spotkania na Malediwach jest także dyskusja dotycząca inwestowania w krajach rozwijających się w gospodarkę niskowęglową, w technologie przyjazne środowisku.

Mohamed Nasheed, Prezydent Malediwów powiedział podczas otwarcia spotkania: „Zgromadziliśmy się tutaj, ponieważ jesteśmy grupą krajów najbardziej narażonych na skutki zmian klimatu... Moim zdaniem państwa, które dziś będą na tyle przezorne, by uczynić swoje gospodarki bardziej ekologicznymi, w przyszłości będą zwycięzcami.”

Malediwom, ze względu na swe położenie (średnio 2 m n.p.m.), grozi zalanie, będące skutkiem podnoszącego się w efekcie globalnych zmian klimatu poziomu mórz i oceanów. W związku z tym władze tego wyspiarskiego państwa podejmują liczne działania na rzecz ochrony klimatu.

W marcu tego roku rząd Malediwów ogłosił, że ich kraj planuje zostać pierwszym na świecie „zeroemisyjnym” państwem. Już teraz władze kraju inwestują w rozwój energetyki opartej na odnawialnych źródłach energii, m.in. poprzez budowę farm wiatrowych.

Władze Malediwów głośno apelują do innych państw o przyłączenie się do globalnej akcji na rzecz ochrony klimatu. Przykładem tego były podwodne obrady rządu Malediwów zorganizowane w zeszłym miesiącu. Prezydent Mohamed Nasheed w towarzystwie 11 ministrów zatwierdzili wówczas dokument wzywający do ograniczenia globalnej emisji gazów cieplarnianych. Niespotykana wcześniej forma obrad miała na celu zwrócenie uwagi świata na niebezpieczeństwo, w jakim na skutek globalnych zmian klimatu znajdują się Malediwy.

Malediwy, podobnie jak inne kraje szczególnie zagrożone skutkami zmian klimatu, walczą teraz o przetrwanie…

 

Anna Rzepa, ChrońmyKlimat.pl

na podstawie:

www.guardian.co.uk, www.actoncopenhagen.decc.gov.uk, www.blogs.fco.gov.uk, www.news.bbc.co.uk

 

Redakcja ChronmyKlimat.pl zezwala na przedruk tego artykułu, pod warunkiem podania źródła tekstu i zamieszczenia linku do portalu lub podlinkowanego logotypu.


Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej