więcej


Polityka klimatyczna

Magiczny trik offsettingu nie działa (8785)

2009-12-09

Drukuj
img style='float:left; margin: 0 6px 6px 0;'Drugiego dnia negocjacji klimatycznych w Kopenhadze, delegaci mieli okazję obejrzeć występy magika, zorganizowane przez organizację Friends of the Earth. Za pomocą specjalnego zaklęcia zwanego offsettowaniem emisji, magik próbował sprawić, by samolot - zabawka znikł.
Zdaniem organizacji Friends of the Earth, trik offsettowania emisji polega na płaceniu innym krajom za redukcje emisji, zamiast ograniczenia ich u siebie. Organizacja podkreśla, że mechanizm ten nie jest sprawiedliwy. Redukcji nie dokonują kraje rozwinięte, najbardziej odpowiedzialne za zmiany klimatu, tylko ci najbiedniejsi i najbardziej poszkodowani.

Takie podejście odwleka transformację w kierunku zielonej gospodarki w krajach bogatych. Nie daje też gwarancji, że rzeczywiste redukcje emisji nastąpią i często ma bardzo szkodliwy wpływ na społeczności lokalne, które mieszkają na terenach, gdzie realizowane są redukcje opłacone przez kraje rozwinięte.

Zaklęcie offsettowania nie zadziałało dziś na konferencji klimatycznej w Kopenhadze ani razu. Gazy cieplarniane, wysyłane do atmosfery przez symboliczny samolot, nie znikną pod wpływem offsettingu. Magiczny trik offsettingu nie działa.foto: FOE


żródło: PKE OM, Koalicja Klimatyczna
na podstawie FoE
 

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej