więcej


Polityka klimatyczna

M. Korolec: decyzje ws. polityki klimatycznej UE dopiero po uzgodnieniach globalnych (16593)

2013-12-17

Drukuj

korolec newseria 108x73Wiceminister środowiska Marcin Korolec podczas trwającej w Brukseli polskiej kampanii "climat4growth", której celem jest przekonanie do polskiego stanowiska w sprawie unijnej polityki klimatycznej, zapewniał, że Unia Europejska nie powinna wyznaczać nowych celów redukcji CO2 bez osiągnięcia porozumienia w tej sprawie na poziomie globalnym.

Polski wiceminister środowiska podkreśla, że z wyznaczeniem nowych celów polityki klimatycznej Unia Europejska powinna poczekać do przyjęcia podobnych zobowiązań na forum ONZ. Według Marcina Korolca, ustalenia w tej sprawie na poziomie globalnym będą znane do końca I kwartału 2015 r. – po szczycie klimatycznym w Limie i przed kolejnym szczytem COP, który w 2015 r. odbędzie się w Paryżu.

– Polityka europejska w sposób oczywisty powinna wpisywać się w politykę globalną. Mamy dosyć jasno określony kalendarz globalnych negocjacji, będziemy znali pierwszy tekst projektu umowy za rok na spotkaniu w Limie. (...) Do końca pierwszego kwartału 2015 r. państwa (konwencji klimatycznej ONZ) będą przedstawiać swoje kontrybucje, w jaki sposób będą realizowały cele polityki klimatycznej na poziomie globalnym – Polska Agencja Prasowa cytuje Marcina Korolca.

Jak przypomina PAP, obecnie na forum Unii Europejskiej trwa debata na temat celów polityki klimatycznej i energetycznej do 2030 r., a Komisja Europejska ma wyjść z propozycją ewentualnych celów w styczniu 2014 r. Frakcja Zielonych w Parlamencie Europejskim chce ustanowienia celu redukcji emisji CO2 do 2030 r. na poziomie 60%, czemu stanowczo sprzeciwia się polski rząd.


źródło: Gram w zielone
www.gramwzielone.pl


 

 

Niniejszy materiał został opublikowany dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.


Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej