więcej


Polityka klimatyczna

Lasy ratunkiem dla klimatu? (19436)

2016-05-04

Drukuj
galeria

Fot. Ministerstwo Środowiska

Rola lasów borealnych w bilansie dwutlenku węgla to temat międzynarodowej konferencji i ministerialnych warsztatów, które odbywały się 27-28 kwietnia w Tucznie. Wzięli w nim udział eksperci z 15 krajów świata.

Spotkanie było kontynuacją działań zainicjowanych podczas konferencji klimatycznej ONZ w Paryżu. To właśnie Polska podczas COP21 zwróciła uwagę na rolę lasów w procesie pochłaniania CO2.

Profesor Jan Szyszko, minister środowiska tak podsumował wydarzenie: Konferencja była bardzo owocna, dyskutowaliśmy, wymienialiśmy się doświadczeniami i wypracowaliśmy niezwykle istotne wnioski ważne z punktu widzenia wielu krajów. Mam nadzieję, że jest to początek dobrej, międzynarodowej współpracy na rzecz włączenia lasów do koncepcji zrównoważonego rozwoju, zgodnie z założeniami wypracowanymi na konferencji klimatycznej w Paryżu.

Pierwszy dzień konferencji miał formę warsztatów. Uczestnicy zwiedzili powierzchnie badawcze. Dowiedzieli się, jak gospodarka leśna wpływa na ilość zakumulowanego węgla oraz jak ilość węgla w glebie wpływa na różnorodność biologiczną. Generalna Dyrekcja Lasów Państwowych zaprezentowała projekt funkcjonowania gospodarstwa węglowego. Dyrektor Generalny Lasów Państwowych, dr Konrad Tomaszewski, podpisał wraz z przedsiębiorcami listy intencyjne dotyczące zakupu jednostek pochłaniania.

Kolejny dzień konferencji został poświęcony prezentacjom przygotowanym przez gości oraz dyskusji, w jaki sposób mierzyć pochłanianie CO2 przez lasy oraz jak to działanie włączyć do ogólnego bilansu rozliczenia zmniejszania emisji. Był też czas na wyciągnięcie wniosków i ich przedyskutowanie. Będą one podstawą do dalszej pracy.

W konferencji uczestniczyło ponad 100 uczestników z 15 krajów świata, m.in. z USA, Rosji, Niemiec czy Litwy.

Zobacz transmisję z konferencji i warsztatów ministerialnych:

Źródło: Ministerstwo Środowiska


Udostępnij wpis swoim znajomym!Podobne artykuły


Podziel się swoją opinią
Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej