więcej


Polityka klimatyczna

„Nie mamy pieniędzy do zapłaty, musimy jeść” (21254)

2020-04-08

Drukuj
galeria

Tak krzyczy osoba przy kasie w supermarkecie we Włoszech. Ludziom we Włoszech zaczyna brakować jedzenia i pieniędzy. W sieci krąży wideo przedstawiające parę błagającą o 50€ zaliczki poza bankiem, po zamknięciu sklepu z powodu kwarantanny. [1]

To, co dzieje się we Włoszech po trzech tygodniach blokady, może przytrafić się reszcie z nas w ciągu najbliższych kilku dni. Gdy 22% Europejczyków jest już zagrożonych ubóstwem, liczba ta może jeszcze wzrosnąć. [2] A reakcja na szczeblu krajowym nie wystarczy. Potrzebujemy UE, aby działała jako jedność.

Nasze zapotrzebowanie jest proste: comiesięczne płatności z UE w celu zapewnienia ludziom wystarczającej kwoty na czynsz, artykuły spożywcze i rachunki - podstawowy dochód europejski w tej sytuacji kryzysowej.

Ponad 130 000 osób podpisało petycję, prosząc o to, ale trzeba upewnić się, że decydenci usłyszą żądania. [3] Podobnie jak my, politycy utknęli w domu. Z pomocą innych Europejczyków planujemy dotrzeć do nich na różne sposoby i sprawić, że ta kampania odniesie duży sukces:

Demo na Twitterze: politycy i dziennikarze są na Twitterze jeszcze bardziej niż zwykle. Dlatego też zabierzmy tam nasze demonstracje, zalewając ich kanały naszymi wymaganiami! Za niewielkie pieniądze możemy umieścić reklamy na Twitterze, aby wzmocnić nasz protest.

Reklamy prasowe: decydenci tacy jak Macron, Lagarde i Merkel [4] czytają tylko kilka gazet, Politico i Financial Times. Reklamy w tych gazetach są drogie, ale są pewnym sposobem na zwrócenie ich uwagi.

Twój film dla decydentów: Poprosimy o przesłanie filmu, w którym wyrazisz obawy związane z tą sytuacją kryzysową, wyjaśniając, dlaczego potrzebujemy uniwersalnego dochodu podstawowego. Zlećmy twórcy wideo edycję i skompilowanie ich oraz wysłanie filmu bezpośrednio do decydentów.

Europejscy przywódcy spotykają się co tydzień, dlatego musimy szybko znaleźć nowe sposoby protestowania. Jeśli otrzymamy wystarczającą ilość darowizn, możemy zacząć działać z tym działaniem w przyszłym tygodniu.

Rodziny o niskich dochodach były i nadal będą najbardziej dotknięte skutkami koronawirusa. W rodzinie brakuje pieniędzy lub rodzice muszą kontynuować pracę, ryzykując infekcję. Wiele dzieci nie otrzymuje już regularnych posiłków w szkole, a większość kuchni z jedzeniem jest zamknięta. [5]

Podstawowy dochód jest prostym i szybkim rozwiązaniem. Zasadniczo polega to na dawaniu ludziom skromnych, regularnych i bezwarunkowych płatności gotówkowych - podobnie jak emerytura.

Do tej pory trudno było sobie wyobrazić, aby UE podjęła coś takiego, jak na długo przed atakiem koronawirusa. Jednak nawet wyżsi urzędnicy Banku Światowego promują ten pomysł. [6] Nasze podpisy liczą się tylko wtedy, gdy jesteśmy kreatywni w naszym proteście. Właśnie dlatego opracowaliśmy powyższe pomysły.

Solidarność jest tym, czego my, Europejczycy, potrzebujemy i co tylko my możemy sobie dać. Twoja darowizna, niezależnie od kwoty, jaką możesz zaoszczędzić, to kolejny sposób na okazanie solidarności!

Ogromny napływ solidarności i eksplozja organizowania się społeczności w bezpośredniej reakcji na kryzys jest pocieszająca. W całej Europie ludzie sobie pomagają. Ale jest to także czas, kiedy UE musi odważnie przyspieszyć działania i zatroszczyć się o swoich obywateli. Dochód podstawowy nie może naprawić wszystkiego, ale właśnie tego potrzebujemy w tej chwili.

P.S. Wiele rządów w UE albo nie ma środków, ani woli politycznej, aby skierować wsparcie finansowe na osoby tracące dochód. Bezrobocie, ubóstwo i bezdomność w wielu krajach europejskich mogą wkrótce osiągnąć druzgocący poziom, podążając śladami Włoch lub Hiszpanii. UE musi wkroczyć, zanim to nastąpi! Czy włączysz się?

 

[1] https://www.theguardian.com/world/2020/mar/29/italy-sets-aside-400m-for-food-vouchers-as-social-unrest-mounts

[2] https://ec.europa.eu/eurostat/tgm/refreshTableAction.do?tab=table&plugin=1&pcode=t2020_50&language=en

[3] https://you.wemove.eu/campaigns/emergency-basic-income

[4] Emmanuel Macron, President of France, Christine Lagarde, Head of the European Central Bank, Angela Merkel, Chancellor of Germany

[5] https://www.deutschlandfunk.de/kinderschutz-in-der-coronakrise-fuer-manche-kinder-ist.694.de.html?dram:article_id=473595

[6] https://www.brookings.edu/blog/future-development/2020/03/13/5-lessons-for-using-universal-basic-income-during-a-pandemic/

 

 

 


Udostępnij wpis swoim znajomym!Podobne artykuły


Podziel się swoją opinią
Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej