więcej


Polityka klimatyczna

Komunikat Koalicji Klimatycznej w odpowiedzi na ustalenia Rady Europejskiej (16986)

2014-03-24

Drukuj
galeria

Podczas posiedzenia Rady Europejskiej w dniu 21 marca, szefowie państw potwierdzili gotowość redukcji emisji gazów cieplarnianych po 2020, a szczegółowy plan działania ma być przyjęty jeszcze w tym roku. Koalicja Klimatyczna wydała w związku z tym wydarzeniem komunikat prasowy.

Poniżej przedstawiamy jego treść:

Spotkanie Rady Europejskiej nie przyniosło konkretnych ustaleń w kwestii nowych celów redukcyjnych UE, jednak głowy państw i rządów potwierdziły, że Wspólnota nie zamierza zrezygnować z ambitnych celów w zakresie redukcji gazów cieplarnianych po roku 2020. Ostateczna decyzja w tej kwestii ma zostać podjęta "nie później niż w październiku 2014 roku".

Koalicja Klimatyczna podziela opinię przewodniczącego Rady Europejskiej Hermana van Rompuy‘a, że "brak niezależności energetycznej wpływa na ceny energii, konkurencyjność przemysłu, a nawet politykę zagraniczną. Jeśli nie zaczniemy działać teraz, do 2035 roku będziemy (jako UE) importować 80% ropy i gazu". Podobnie jak przewodniczący Rady, członkowie Koalicji są zdania, że ryzyko można zminimalizować jedynie dzięki ograniczeniu zapotrzebowania na energię, podniesieniu efektywności energetycznej, dywersyfikacji źródeł dostaw i nośników energii, integracji rynku energii, a w szczególności poprzez zwiększenie udziału odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym. Jest to szczególnie istotne w kraju takim jak Polska, który tylko w roku 2012 wydał na import ropy, gazu i węgla, głównie z Rosji, ponad 80 miliardów złotych.

– Jasne określenie terminu ustalenia nowych celów dla redukcji emisji oraz rozwoju odnawialnych źródeł energii nie pozostawia złudzeń, że unijna polityka ochrony klimatu będzie kontynuowana – podkreślił Tobiasz Adamczewski z WWF Polska, członka Koalicji Klimatycznej. – Polska powinna domagać się w szczególności ambitnych celów w zakresie efektywności energetycznej i udziału OZE w miksie energetycznym. Dla nas jest to szansa na zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego. Im więcej energii zaoszczędzimy i im więcej jej wyprodukujemy w instalacjach wykorzystujących lokalne, czyste zasoby energetyczne, w tym mniejszym stopniu będziemy uzależnieni od importu surowców energetycznych z Rosji – dodaje Tobiasz Adamczewski.

Na zmianę stanowiska rządu w stosunku do polityki klimatycznej powinny wpłynąć oczekiwania polskiego społeczeństwa obawiającego się skutków zmian klimatu i pogłębiającego się uzależnienia energetycznego. Opublikowane w tym tygodniu badania TNS Polska dla organizacji AVAAZ pokazują, że aż 59% dorosłych Polaków uważa, że premier Donald Tusk powinien poprzeć plan zmniejszenia do 2030 roku emisji dwutlenku węgla o co najmniej 40%.

– Coraz więcej Polaków rozumie, że polityka klimatyczna i rozwój zielonej energetyki leży w ich interesie. Czas, aby w końcu zrozumiał to też polski rząd – podkreślił prof. Zbigniew Karaczun, ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, ekspert Koalicji Klimatycznej.

Konkluzje dotyczące klimatu z posiedzenia Rady Europejskiej zamieściliśmy TUTAJ.

 

źródło: Koalicja Klimatyczna
www.koalicjaklimatyczna.org

 

 

Niniejszy materiał został opublikowany dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.


Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej