więcej


Polityka klimatyczna

Komisarz UE odpowiada prezydentowi Dudzie: wszyscy inwestują w OZE (18839)

2015-08-27

Drukuj
galeria

Miguel Arias Cañete, fot. Partido Popular, CC BY-ND 2.0

Unijny komisarz ds. klimatu i energii Miguel Canate odpowiedział na wyrażoną przez nowego polskiego prezydenta krytykę polityki klimatycznej i wezwanie do jej weryfikacji.

Kandydatura Canate na stanowisko komisarza ds. klimatu i energii była wcześniej krytykowana przez środowiska ekologiczne za jego konserwatywne stanowisko ws. zmian klimatu oraz związki, jakie miał z branżą paliwową. Teraz Hiszpan broni jednak polityki klimatycznej wypracowanej przez Unię Europejską.

Podczas konferencji Canate ustosunkował się do krytyki unijnej polityki klimatycznej, którą w ostatnich wywiadach dla Financial Times i Politico wyraził prezydent Andrzej Duda.

Unijny komisarz odpowiedział, że Unia Europejska posiada już swoją politykę klimatyczną, którą państwa członkowskie zaakceptowały podczas ubiegłorocznego szczytu UE. W październiku ubiegłego roku szefowie państw UE-28 zaakceptowali nowy unijny cel redukcji emisji CO2 o 40% do roku 2030 w porównaniu z poziomem emisji z 1990 r.

Miguel Canate w komentarzu nt. słów polskiego prezydenta stwierdził, że nie tylko Unia Europejska prowadzi politykę klimatyczną stawiając na odnawialne źródła energii, ale robią to też inne kraje.

– Wszystkie kraje idą w kierunku korzystania ze źródeł odnawialnych, tu nie chodzi tylko o Unię Europejską. Również kraje, które mają bardzo dużo paliw kopalnianych dokonują bardzo dużych inwestycji w źródła odnawialne – Polska Agencja Prasowa cytuje unijnego komisarza ds. klimatu i energii.

Canate wezwał też - w kontekście zaplanowanego na grudzień szczytu klimatycznego ONZ - do przyjęcia krajowych celów redukcji emisji CO2 przez państwa, które do tej pory tego nie zrobiły. Wśród nich wymienił Argentynę, Brazylię, Indie, Indonezję, Arabię Saudyjską, RPA i Turcję.

Dodał, że takie cele przyjęli już najwięksi emitenci - Chiny, USA i Unia Europejska. Ostatnio do tego grona dołączyła Australia, której rząd wcześniej sprzeciwiał się zobowiązaniom dotyczącym redukcji emisji CO2.

Celem grudniowego szczytu klimatycznego, który odbędzie się w Paryżu, jest ustanowienie nowych globalnych zobowiązań w zakresie ograniczenia emisji CO2.

Źródło: gramwzielone.pl

www.gramwzielone.pl


Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opinią
Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej