więcej


Polityka klimatyczna

Kameralna dyskusja z Damianem Bednarzem z Amerykańskiego Departamentu Energetyki (8711)

2010-02-20

Drukuj
W Centrum Stosunków Międzynarodowych, 29 stycznia br., odbyła się kameralna dyskusja w gronie ekspertów, w której specjalnym gościem był Damian Bednarz, specjalny asystent w Biurze Polityk i Spraw Międzynarodowych Amerykańskiego Departamentu Energetyki.
Spotkanie było doskonałą okazją do podzielenia się doświadczeniami i wymiany poglądów w zakresie kształtowania się polityk energetyczno-klimatycznych w Polsce, Unii Europejskiej i Stanach Zjednoczonych.

W dyskusję, prowadzoną przez Ambasadora Janusza Reitera, zaangażowali się:
 
· Krzysztof Żmijewski, Społeczna Rady Konsultacyjna Narodowego Programu    
  Redukcji Emisji
· Marina Coey, Procesy Inwestycyjne
· Tadeusz Skoczkowski, Krajowa Agencja Poszanowania Energii
· Elżbieta Wróblewska, Ministerstwo Gospodarki
· Parker Snyder, Cleantech Poland
· Leszek Drogosz, Urzędu m.st. Miasta Warszawy
· Włodzimierz Pomierny, Mazowiecka Agencja Energetyczna
· Julia Michalak, Greenpeace Polska
· Robert Zajdler, Instytutu Sobieskiego
· Mirosław Semczuk, Agencja Rozwoju Przemysłu.
 
Goście dyskutowali nad obecną polityką klimatyczno-energetyczną w Unii Europejskiej i USA oraz głównymi czynnikami ją kształtującymi. Ważnym elementem dyskusji była próba omówienia przyczyn i skutków ostatnich negocjacji klimatycznych podczas COP15 w Kopenhadze. Jedną z podstawowych przyczyn braku przyjęcia porozumienia według gości była słaba pozycja negocjacyjna Unii, która próbowała forsować rozwiązania, które są nie do przyjęcia dla reszty świata, w tym USA.

Goście dyskutowali również nad koniecznością rozwoju innowacyjnych technologii niskoemisyjnych, które umożliwią dalszy rozwój gospodarczy kraju, a jednocześnie pozwolą na ograniczenie emisji gazów cieplarnianych i bardziej zrównoważony rozwój. Podkreślono, że rozwój tych technologii jest przede wszystkim realizowany na poziomie lokalnym. Dla Polski przykładem mogą być działania w zakresie efektywności energetycznej podejmowane przez wiele amerykańskich miast. Amerykańskie doświadczenie w tym zakresie jest szczególnie cenne dla polskich regionów i większych miast.

Pobierz plik w wersji PDF:
Sprawozdanie ze spotkania z Damianem Bednarzem.

źródło: Centrum Stosunków Międzynarodowych
www.csm.org.pl
 

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej