więcej


Polityka klimatyczna

K. Dethlefsen: Energiewende tworzy innowacyjność niemieckiej gospodarki (16920)

2014-03-13

Drukuj

Podczas konferencji na temat OZE, która odbyła się w Sejmie 4 marca br., Knut Dethlefsen z Fundacji im. Friedricha Eberta opowiadał o doświadczeniach związanych z niemiecką transformacją energetyczną (Energiewende).

Podczas konferencji w Sejmie na temat OZE zorganizowanej z inicjatywy SLD, temat niemieckiej transformacji energetycznej i przejścia na odnawialne źródła energii skomentował Knut Dethlefsen z Fundacji im. Friedricha Eberta.

Dethlefsen argumentował, że transformacja energetyczna i inwestycje w odnawialne źródła energii przyczyniły się w Niemczech do utworzenia setek tysięcy miejsc pracy, a z drugiej strony przełożyły się na spadek cen energii. – Wpływ działalności elektrowni wiatrowych i słonecznych spowodował obniżenie się hurtowych cen energii, co sprawia, że energia z węgla nie będzie energią korzystną cenowo.

Podkreślił, że odpowiednia polityka energetyczna powinna być realizowana w długiej perspektywie, a nie w perspektywie jednej kadencji parlamentu. –Proszę wziąć pod uwagę, że niemiecka polityka dot. OZE jest już realizowana od 14 lat, a 14-letniemu procesowi legislacyjnemu dotyczącemu tej dziedziny towarzyszyły wzloty i upadki.

– Ważna jest dywersyfikacja wytwórców energii. Producenci energii na wsi, spółdzielnie energetyczne, zakłady miejskie produkujące energię. Tych producentów można wzmocnić stawiając na odnawialne źródła energii. To prowadzi do tego, że niemiecka transformacja energetyczna spotyka się z większą akceptacją w społeczeństwie. Jest to proces gospodarczy, który ma olbrzymi wpływ na niemiecką gospodarkę i sprzyja jej innowacyjności. Innowacyjne rozwiązania można potem eksportować, co jest także z korzyścią dla niemieckiej gospodarki. Energiewende to nowe miejsca pracy, innowacyjność i korzyści dla środowiska – ocenił Dethlefsen.

Przedstawiciel Fundacji im. Friedricha Eberta odniósł się także do poruszanego podczas konferencji tematu niekorzystnego wpływu rozwoju źródeł OZE na sieci energetyczne. – Transformacja energetyczna to olbrzymi projekt infrastrukturalny, a infrastruktura jest zawsze tematem bardzo konfliktogennym. Rozbudowa sieci dystrybucji jest ogromnym wyzwaniem nie tylko w Niemczech, ale w całej Europie. Dlatego ważne jest to, abyśmy kontynuowali w tym zakresie współpracę bilateralną pomiędzy Polską i Niemcami, żeby wypracować wspólne rozwiązania.

Wśród problemów wymagających wspólnych rozwiązań Knut Dethlefsen wymienił przesył energii produkowanej przez farmy wiatrowe zlokalizowane w północnych Niemczech na południe kraju, za pośrednictwem polskich linii przesyłowych.

Dethlefsen odniósł się również do poruszanego aktualnie na forum Unii Europejskiej problemu wpływu polityki klimatycznej i rosnących cen energii na unijny przemysł. – Niemcy to państwo bardzo uprzemysłowione i chcemy, aby tak zostało i ponieważ przemysł jest dla nas bardzo ważny musimy dbać o to, aby ceny energii nie były zbyt wysokie. Zauważył ponadto, że transformacja energetyczna to nie tylko projekt Partii Zielonych, ale projekt współtworzony przez niemiecki przemysł jak i całe społeczeństwo.

 

źródło: Gram w Zielone

 

 

Niniejszy materiał został opublikowany dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.


Udostępnij wpis swoim znajomym!




Podziel się swoją opinią



Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju



Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej