więcej


Polityka klimatyczna

Jak poprawić Krajowy Plan Energii i Klimatu dla Polski? [RAPORT] (21159)

2020-02-13

Drukuj
galeria

W projekcie PLANUP śledzimy postępy w przygotowaniu Krajowych Planów Energii i Klimatu oraz analizujemy aktualne ich wersje i przedstawiamy rekomendacje do ich poprawy. Niedawno powstały rekomendacje do polskiego KPEiK w zakresie transportu, budownictwa i rolnictwa. Co zawierają?

W transporcie najważniejsze będzie przenoszenie transportu w dróg na kolej, zwłaszcza na długich dystansach. Potrzebne będzie także zaniechanie inwestycji w infrastrukturę drogową oraz wyższe opłaty za korzystanie z dróg. Trzeba będzie stworzyć system zachęt do zakupu elektrycznych samochodów. Na pewno w tym sektorze ograniczenie emisji nie będzie łatwe, ponieważ od 2005 roku emisje wzrosły o 80%, a potrzebujemy w ciągu następnych 10 lat ograniczyć je do 7% poniżej poziomy w roku 2005.

W budownictwie konieczne jest jeszcze lepsze promowanie renowacji budynków i wykorzystanie w tym celudotychczas niestosowanych narzędzi, np. firm wspierających oszczędzanie energii (ESCO). Nalezy umiejętnie połączyć budowę świadomości mieszkańców i właścicieli budynków oraz pracowników budowlanych z dostępem do długoterminowego finansowania odnowy budynków oraz bardziej surowymi normami audytów energetycznych i projektów domów. Dzięki temu tempo renowacji budynków może znacznie przyspieszyć. Ostateczna wersja KPEiK powinna pokazać strategię osiągnięcia tego celu i sposób jego finansowania.

O rolnictwie, które jest w Polsce znacznym źródłem emisji gazów cieplarnianych, w Krajowym Planie Energii i Klimatu niestety nie powiedziano wiele. Jedynym konkretnym działaniem jest racjonalizacja zużycia nawozów sztucznych. To dobry kierunek, ale czy będzie zgodny z Dyrektywą Azotanową UE? W KPEiK należy pokazać działania w tzw.: rolno-środowiskowej części polityki rolnej UE, czyli m.in. wspieranie ekologicznego rolnictwa oraz utrzymanie jakości gleby.

Na pewno w przygotowaniu KPEiK powinno też się zaangażować więcej uczestników w aktywnie prowadzonych przez odpowiednie ministerstwa konsultacjach społecznych.

Bardziej szczegółowe rekomendacje dla polskiego KPEIK znajdują się w dokumencie - w języku angielskim.

[POBIERZ RAPORT]. Więcej możesz się także dowiedzieć na stronie www.planup.eu (https://www.planup.eu/en/resources), w tym na temat rekomendacji dla Węgier i Włoch.

Raport został przygotowany w ramach projektu LIFE_PLANUP. Projekt został dofinansowany przez Komisję Europejską poprzez instrument finansowy LIFE.

Źródło: Newsletter projektu planup.eu, European Environmental Bureau.


Udostępnij wpis swoim znajomym!Podobne artykuły


Podziel się swoją opinią
Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej