więcej


Polityka klimatyczna

Europa powinna pomóc krajom rozwijającym się również we własnym interesie (17377)

2014-06-18

Drukuj
galeria

– Unia Europejska, podobnie jak Afryka, może czerpać duże korzyści, przeznaczając publiczne pieniądze na łagodzenie skutków zmian klimatu i działania adaptacyjne w krajach rozwijających się – stwierdził dyrektor wykonawczy Programu Ochrony Środowiska ONZ w rozmowie z EurActiv.com.

Achim Steiner powiedział powyższe słowa podczas międzysesyjnego spotkania UNFCCC, które odbyło się w Bonn w dniach 4-15 czerwca. W kuluarach mówiło się o tym, że kraje rozwijające się zażądały uruchomienia w listopadzie br. pierwszej transzy pomocowej w wysokości 15 mld dolarów. Kwestia wsparcia będzie jedną z kluczowych podczas COP 20, który odbędzie się miesiąc później w Limie. Brak ostatecznych rozstrzygnięć na przyszłorocznej konferencji w Paryżu może być decydujący dla fiaska całego programu pomocowego.

Steiner zauważył, że kraje europejskie powinny uznać, iż zapewnienie środków pochodzących z finansów publicznych na wspieranie gospodarek krajów rozwijających się i najsłabiej rozwiniętych w przejściu na gospodarkę niskoemisyjną, leży w ich interesie. I dodał: – Musimy zagwarantować, że porozumienie klimatyczne w 2015 r. będzie uwzględniało fakt, że UE ma do zyskania tyle samo, co Afryka na finansowaniu z pieniędzy publicznych – w tym z tzw. ODA (Official Development Assistance, czyli Oficjalna Pomoc Rozwojowa – przyp. red.) – dla rozwoju afrykańskiej gospodarki opartej na energii odnawialnej. Pozwoli to uniknąć sytuacji, w której miliard ludzi jest skazanych na XX-wieczną gospodarkę bazującą na paliwach kopalnych.

Wtóruje mu Jan Kowalzig z organizacji Oxfam, który powiedział w rozmowie z EurActiv, że „jeśli chcemy uniknąć katastrofy klimatycznej, niezbędne jest zmniejszenie wykorzystania paliw kopalnych aż do zera”.

Pytanie o źródło finansowania dla działań proklimatycznych jest często stawiane bogatym państwom przez kraje rozwijające się. Szczególnie dotyczy to Zielonego Funduszu Klimatycznego (Green Climate Fund), z którego mają być finansowane działania prowadzące do dekarbonizacji gospodarek wschodzących.

 

Marek Korzyński, ChronmyKlimat.pl
na podstawie: EurActiv.com


Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej