więcej


Polityka klimatyczna

EREC: czerwona kartka dla gospodarza Euro 2012 za blokowanie mapy drogowej 2050 (14506)

2012-06-28

Drukuj

European Renewable Energy Council (EREC) skrytykował Polskę za blokowanie unijnych planów w zakresie rozwoju rynku energetycznego Unii.

Jak informuje EREC w swoim komunikacie, gospodarzowi Euro 2012 – Polsce należy się czerwona kartka za blokowanie rozwoju unijnej strategii energetycznej tzw. mapy drogowej 2050, która ma na celu wprowadzenie nowych standardów w zakresie gospodarki niskoemisyjnej.

Stanowisko EREC jest efektem zablokowania przez Polskę 15 czerwca przyjęcia założeń do nowej strategii energetycznej UE podczas spotkania unijnych Ministrów Transportu, Telekomunikacji i Energii. Jednym z celów Komisji Europejskiej w zakresie mapy drogowej 2050 jest znaczące zwiększenie obowiązkowego udziału zielonej energii w miksie energetycznym krajów Wspólnoty do roku 2030.

– 26 krajów członkowskich jest gotowych na rozwój europejskiej gospodarki, handlu i badań w kierunku celów roku 2050, jednak wspólne plany blokuje Polska, zagrażając w ten sposób inwestorom. Mimo wszystko, Europa musi przyjąć wiażące cele na rok 2030 w zakresie energetyki odnawialnej – komentuje Josche Muth, sekretarz generalny European Renewable Energy Council. – Polska robi świetną robotę jako gospodarz Euro 2012, ale zasługuje na czerwoną kartkę blokując prace nad Energy Roadmap 2050. Żeby osiągnąć cele w zakresie energetyki i środowiska, Europa potrzebuje gry zespołowej – dodaje Muth.

 

źródło: Gram w Zielone

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej