więcej


Polityka klimatyczna

Dzień szósty: Skamielina dla Japonii na 12 urodziny Protokołu z Kioto (8767)

2009-12-14

Drukuj
img style='float:left; margin: 0 6px 6px 0;'Podczas szóstego dnia negocjacji w Kopenhadze, przyznano kolejne nagrody „Skamieliny Dnia”. Tym razem wyróżniono tylko drugie oraz pierwsze miejsce. Tytuł „Skamieliny Dnia” przyznany Japonii odzwierciedla stanowisko kraju wobec Protokołu, który został przyjęty podczas Konferencji w Kioto dokładnie 12 lat temu.
DRUGIE MIEJSCE: PAPUA – NOWA GWINEA
Papua-Nowa Gwinea otrzymała drugie miejsce w konkursie „Skamieliny Dnia” za sprzeciw wobec propozycji AOSIS dotyczącej dwóch protokołów zabezpieczających. Co ciekawe kraj ten jest członkiem AOSIS, czyli Sojuszu Małych Państw Wyspiarskich (Alliance of Small Island States). Papua Nowa Gwinea wypowiedziała się jednak przeciwko propozycji AOSIS, mającej na celu zabezpieczenie sprawiedliwego, ambitnego oraz prawnie wiążącego wyniku negocjacji w Kopenhadze, tak aby uniknąć niebezpiecznego poziomu zmian klimatycznych.

Więcej informacji o propozycji AOSIS: Kraje wyspiarskie proponują dwa protokoły zabezpieczające ich przeżycie

PIERWSZE MIEJSCE: JAPONIA
Protokół z Kioto został przyjęty w grudniu 1997 r., jednak obserwując negocjacyjną postawę Japonii można zauważyć, że kraj w specyficzny sposób „świętował” rocznicę Protokołu. Na spotkaniach COP (Konferencji Stron Konwencji Klimatycznej) oraz COP/MOP (Konferencji Stron spotykających się w charakterze Stron Protokołu z Kioto), Japonia zdecydowanie sprzeciwiła się ustanowieniu kolejnego okresu zobowiązań w ramach Protokołu z Kioto. Pierwszy okres zobowiązań wygasa już w 2012 r. Poprzez odmowę uznania kluczowego tekstu jako podstawy negocjacji w Kopenhadze, Japonia istotnie przyczyniła się do blokowania postępu Konferencji.

źródło: ChrońmyKlimat
na podstawie Climate Action Network

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej