więcej


Polityka klimatyczna

Dzień dziesiąty: Skamielina Dnia za zastraszanie Tuvalu i innych małych państw wyspiarskich (8743)

2009-12-18

Drukuj
img style='float:left; margin: 0 6px 6px 0;'Dziesiątego dnia negocjacji uwagę obserwujących konferencję organizacji pozarządowych z całego świata, przykuły brak ambicji i odwagi do tworzenia konstruktywnego porozumienia oraz brutalne pokazywanie przewagi bogatego państwa nad biedniejszymi, mniejszymi i najbardziej zagrożonymi zmianami klimatu. Zobaczmy, kto tym razem otrzymał haniebną nagrodę.
WSPÓLNE TRZECIE I DRUGIE MIEJSCE: KANADA, AUSTRALIA, JAPONIA
Kanada, Australia i Japonia zostały nagrodzone Skamieliną Dnia za niezdolność do utrzymania wraz ze Stanami Zjednoczonymi długoterminowego finansowania walki ze skutkami zmian klimatycznych. Kraje te udają biedne państwa Trzeciego Świata, których egzystencji zagrażają zmiany klimatu. Kanada i Australia próbowały skryć swoją politykę za niskimi ambicjami USA i robiły, co mogły, aby nie być uważanym za konstruktywnych uczestników COP 15. Chociaż w te święta worek św. Mikołaja mógłby być przepełniony prezentami wynikającymi z odpowiedzialności, Japonia nie chce wrzucić do niego nawet niepotrzebnych prezentów z zeszłego roku. Większość jej oświadczenia o krótkoterminowym finansowaniu będzie pochodziła z zobowiązań poczynionych wcześniej i nie jest klarownie powiedziane, czy dodadzą coś nowego do tych zobowiązań. Jeśli USA zrobiłyby krok do przodu, to Kanada. Australia i Japonia zmuszone byłyby do odważnego stanowiska. Na szczęście zostało jeszcze trochę czasu. Należy przyglądać się tym państwom z nadzieją, że mogą jeszcze przedstawić godne zobowiązanie.

PIERWSZE MIEJSCE: AUSTRALIA

Australia została nagrodzona pierwszym miejscem Skamieliny Dnia za wywieranie presji na państwa wyspiarskie z Pacyfiku – w szczególności na Tuvalu, aby „zgodziły się” na wzrost temperatury o 2 stopnie Celsjusza i wzrost CO2 w atmosferze do 450 ppm. Kiedy widzi się jak Tuvalu - jedno z najbardziej zagrożonych narodów, podejmuje odważne działania, serca napełniają się nadzieją i inspiracją. Dlatego, jest się tak zrażonym i złym, kiedy człowiek dowiaduje się, że Australia - jeden z większych i bogatszych sąsiadów, zachowuje się jak wielki tyran. Australia wymaga od Tuvalu rezygnacji z jego mocnego stanowiska żądającego prawnie obowiązującego porozumienia, na mocy, którego dążyłoby się do utrzymania 1,5 stopniowego wzrostu temperatury i 350 ppm CO2 w atmosferze. Proszę się nie obawiać, w obliczu tego skandalicznego aktu agresji Tuvalu zachowało swoje stanowisko …co jest nie lada wyczynem stawić czoło finansowemu szantażowi ze strony dużej i złej Australii dla państewka liczącego zaledwie 26 tys. km2 i 6000 mieszkańców. Australio, zacznij zachowywać się jak lider, nie jak tyran!


źródło: PKE OM, Koalicja Klimatyczna
na podstawie Climate Action Network


Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej