więcej


Polityka klimatyczna

Dzień drugi - Dzień Skamielin dla Ukrainy (8784)

2009-12-09

Drukuj
img style='float:left; margin: 0 6px 6px 0;'Wielki wstyd Ukrainy. Drugiego dnia negocjacji klimatycznych w Kopenhadze, we wtorek 8 grudnia Ukraina dosłownie „zmiotła” konkurencję zdobywając pierwszą i trzecią anty-nagrodę „Skamieliny Dnia”, przyznawaną przez forum ekologicznych organizacji pozarządowych z całego świata.

Ukraina stanęła na podium najwyżej dzięki posiadaniu jednego z najgorszych celów redukcyjnych na świecie. Została także „wyróżniona” trzecim miejscem, tym razem za odmowę wyjawienia, na co przeznaczyła środki ze sprzedaży uprawnień do emisji. Druga nagroda, za zawstydzającą propozycję dopłat do gazu i ropy naftowej, trafiła do rąk Grupy Umbrella[1].

Ben Wikler – prowadzący satyryczną ceremonię rozdania nagród następująco wyjaśnił nominacje:

TRZECIE MIEJSCE: UKRAINA
Ukraina zdobywa trzecie miejsce i swoją drugą Skamielinę Dnia - za odmowę wyjawienia komukolwiek jak spożytkowała środki ze sprzedaży uprawnień do emisji. Ukraina wyzbyła się uprawnień na rzecz Japonii za sumę 3 mln dolarów. Zgodnie z wymogami państwo sprzedające uprawnienia musi wyjawić na co przeznacza pieniądze. Niestety rząd odmówił ukraińskim organizacjom pozarządowym podania tych informacji. Walka o transparentność działań państwa toczy się teraz w sądzie. Mamy nadzieję, że siła wstydu nagrody „Skamieliny” spowoduje, że ukraiński rząd ustąpi.

DRUGIE MIEJSCE: GRUPA UMBRELLA
Skamielina przyznana za propozycje, która padła na porannym spotkaniu SBSTA[2], aby technologie chwytania i magazynowania węgla (CCS) zakwalifikować do Mechanizmów Czystego Rozwoju (CDM). Dzięki temu w państwach wydobywających można byłoby nadal dotować węgiel i przemysł naftowy. CDM powinien by zarezerwowany na projekty, które wprowadzą państwa rozwijające się na drodze czystych energetycznie rozwiązań.

PIERWSZE MIEJSCE: UKRAINA
Ukraina zdobyła pierwsze miejsce za posiadanie jedynego z najgorszych celów redukcyjnych emisji dwutlenku węgla na świecie: 20% redukcji od poziomu z roku 1990 oznacza w przypadku Ukrainy... 75% wzrostu aktualnego poziomu emisji! Umownie ten rodzaj „redukcji” określany jest jako hot air[3].


Przypisy:
[1] Grupa Umbrella zrzesza uprzemysłowione państwa spoza Unii Europejskiej, tj. Kanadę, Islandię, Japonię, Kazachstan, Nową Zelandię, Norwegię, Rosję, Ukrainę, Stany Zjednoczone oraz Australię.
[2] SBSTA - Organ Pomocniczy ds. Naukowych i Technicznych (Subsidiary Body for Scientific and Technological Advice)
[3] Hot air polega na uzyskaniu redukcji emisji przez niektóre kraje (przede wszystkim postkomunistyczne) jako efekt transformacji społeczno - gospodarczej, a nie jako efekt wdrożenia programów ochrony klimatu.


Climate Action Network (CAN) jest koalicją ponad 450 organizacji pozarządowych działających na rzecz ograniczenia zmian klimatu do bezpiecznego poziomu. Regularnie ocenia przebieg negocjacji i przyznaje Skamieliny Dnia krajom, które hamują postęp negocjacji. Pierwszy raz Skamieliny były przyznawane podczas negocjacji w 1999 roku w Bonn, z inicjatywy Niemieckiego Forum NGO. Nagrody Skamieliny Dnia są przyznawane poprzez codzienne glosowania na spotkaniach Climate Action Network International i prezentowane o godzinie 18.00, na ceremonii prowadzonej przez Bena Wiklera z Avaaz.org. Więcej informacji, także o zwycięzcach z poprzednich spotkań negocjacyjnych można znaleźć na stronie www.fossiloftheday.com.


źródło: PKE OM, Koalicja Klimatyczna
na podstawie Climate Action Network
 

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej