- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
Polityka klimatyczna
Dwie wizje – jeden klimat (16938)
2014-03-11Drukuj
Na łamach dziennika "Rzeczpospolita" różnymi wizjami polityki klimatyczno-energetycznej wymienili się politycy. Najpierw swoimi przemyśleniami podzielił się z czytelnikami, nieusatysfakcjonowany propozycjami Komisji Europejskiej, europoseł Konrad Szymański. Do odpowiedzi poczuła się wywołana komisarz ds. działań w dziedzinie klimatu, Connie Hedegaard.
Europoseł w swoim materiale z lutego generalnie podziela dobrze nam znaną, wspólną dla większości polskich polityków, opinię. W jego odczuciu „proponowane rozwiązania nie są ani realistyczne, ani elastyczne, ani tanie".
Podnosi między innymi kwestię prowadzenia przez Europę jednostronnej polityki klimatycznej, „której nikt nie naśladuje". Jej wyrazem ma być zaproponowanie przez KE 40% celu redukcyjnego dla gazów cieplarnianych w sytuacji, gdy wiele krajów, w tym m.in. USA i Chiny wstrzymują się od głosu, a Japonia czy Australia wykonują wręcz krok wstecz.
Inne propozycje KE to, zdaniem Konrada Szymańskiego, „nieliczenie się z ograniczeniami technologicznymi", a liczba nowych miejsc pracy w zielonych gałęziach gospodarki „nie jest w stanie zrekompensować potencjalnych strat".
Jeśli do powyższych argumentów dodamy obawę przed wzrostem cen energii, ryzyko ucieczki przemysłu poza granice UE i spadek konkurencyjności unijnej gospodarki, otrzymamy dobrze nam znany i od wielu lat niezmienny obraz kreowany przez decydentów w Polsce.
Rzeczowej polemiki z powyższym, kilka tygodni później, podjęła się sama komisarz ds. działań w dziedzinie klimatu w Komisji Europejskiej, Connie Hedegaard.
Pani komisarz zwraca uwagę, że stawianie sobie ambitnych celów jest koniecznością i pozwoli w niedalekiej przyszłości unijnej gospodarce na efektywne funkcjonowanie w zmieniającej się rzeczywistości. A ta rzeczywistość to, na dzień dzisiejszy, m.in. „stale rosnące uzależnienie UE od importu paliw kopalnych" i wynikające z tego relatywnie wysokie ceny energii. Jak zauważa komisarz, Polska ze swoim importem węgla o wartości 1,5 mld euro w sposób szczególny powinna być zainteresowana zmianą tego stanu rzeczy.
Hedegaard nie zgadza się również z twierdzeniem o jednostronnej polityce prowadzonej przez Unię. Dotychczasowy przebieg negocjacji klimatycznych w skali globalnej pokazuje, że choć UE ma pozycję lidera, to nie jest liderem samotnym. Jako przykład komisarz przypomina, że pomimo iż w 2008 r. Unia jednostronnie przyjęła redukcję gazów cieplarnianych w perspektywie 2020 r., to w ciągu następnych lat ponad 90 państw przyjęło swoje cele redukcyjne, w tym Stany Zjednoczone i Chiny, które obecnie dysponują największymi budżetami przeznaczanymi na rozwój zielonej gospodarki. Podkreśla przy tym, że rządy poszczególnych krajów podjęły zobowiązania powodowane chęcią „zwiększenia innowacyjności, poprawy bezpieczeństwa energetycznego i konkurencyjności najważniejszych sektorów gospodarki, a także ograniczenia zanieczyszczeń".
Connie Hedegaard zauważa, że podczas ubiegłorocznego COP 19, który odbył się w Warszawie wszystkie kraje w nim uczestniczące zobowiązały się do wniesienia swoich wkładów do nowego porozumienia klimatycznego, które będzie zawarte w przyszłym roku w Paryżu. Nie ma więc mowy o tym, by Europa była w swoich działaniach osamotniona.
Na zakończenie swojego tekstu komisarz jasno daje do zrozumienia, że nie widzi odwrotu od prowadzonej polityki. Wyraża równocześnie nadzieję, że „pan europoseł Szymański zrozumie, iż trwanie w obecnym stanie rzeczy nie jest żadnym rozwiązaniem dla gospodarki, ani w Europie, ani w Polsce".
Do konferencji paryskiej zostało coraz mniej czasu. Przed nami gorące miesiące. Dotyczy to nie tylko zbliżającego się lata, które jak wieszczą klimatolodzy ma być kolejnym „rekordowym", ale również przygotowań do COP 20 i negocjacji klimatycznych w ramach Unii Europejskiej. Choć nasi politycy dwoją się i troją, by zyskać poparcie dla swojej wizji „nie, bo nie", to wiele wskazuje na to, że o sprzymierzeńców nie będzie łatwo. Decydenci w innych państwach chyba już zrozumieli, że nie da się bronić partykularnych interesów pewnych gałęzi gospodarki wbrew rzeczywistości. U nas niezmiennie króluje paradygmat węgla i bez jego zmiany na przełom liczyć nie możemy.
Marek Korzyński, ChrońmyKlimat.pl
na podstawie: rp.pl, materiały własne
Niniejszy materiał został opublikowany dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Podziel się swoją opinią
Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności