więcej


Polityka klimatyczna

Dlaczego Minister Rostowski nie chce pomagać najbiedniejszym? Polska Skamieliną Dnia negocjacji klimatycznych w Bangkoku. (8840)

2009-10-06

Drukuj
img style='float:left; margin: 0 6px 6px 0;'Wczoraj, podczas negocjacji klimatycznych w Bangkoku, Polska otrzymała nagrodę Skamieliny Dnia (Fossil-of-the-Day) przyznawaną przez organizacje ekologiczne krajom, które najbardziej blokują postęp negocjacji klimatycznych.
Nagroda została przyznana Polsce za wypowiedź ministra finansów, Jacka Rostowskiego, który stwierdził, że „całkowicie nie do zaakceptowania, by biedne kraje europejskie musiały pomagać bogatym krajom europejskim w niesieniu pomocy krajom biednym w pozostałych częściach świata”.

„Polska wydaje się nie rozumieć co to znaczy być naprawdę biednym krajem. Mimo że rzeczywiście nie jest państwem tak zamożnym jak niektóre kraje członkowskie Unii, to nadal należy do 25% najbogatszych państw na świecie” – mówi Zbigniew Karaczun, ekspert Koalicji Klimatycznej.

„Polska przez lata korzystała z pomocy finansowej innych państw i nadal otrzymuje znaczące wsparcie od bogatszych krajów Unii. W przyszłym funduszu klimatycznym Polska musi mieć swój sprawiedliwy udział i nie może uchylać się od globalnej odpowiedzialności i solidarności klimatycznej” dodaje Julia Michalak, koordynator kampanii Greenpeace Klimat i Energia.

Koalicja Klimatyczna i zrzeszone w niej organizacje domagają się, aby państwa uprzemysłowione zobowiązały się do finansowego wsparcia walki ze zmianami klimatu w krajach rozwijających się w wysokości 110 miliardów euro rocznie do roku 2020. Fundusze te muszą być dodatkowe do zadeklarowanej oficjalnej pomocy rozwojowej (ODA) i muszą pochodzić ze środków publicznych.

Już od 1999 r. podczas każdej sesji negocjacji klimatycznych członkowie Climate Action Network (CAN)[1] wybierają codziennie kraje, które są hamulcowymi procesu negocjacyjnego. Państwa blokujące postęp w negocjacjach otrzymują nagrodę Fossil-of-the-day (Skamieliny Dnia), a ceremonia jej przyznania zawsze wzbudza duże zainteresowanie mediów. Polska została ogłoszona Skamieliną Dnia już wcześniej, 1 grudnia 2008 roku – pierwszego dnia Konferencji Klimatycznej ONZ COP 14 w Poznaniu.

Więcej informacji:

Zbigniew Karaczun, Polski Klub Ekologiczny Okręg Mazowiecki, tel. 506 173 522, zbigniew_karaczun@sggw.pl

Julia Michalak, koordynator kampanii Greenpeace Klimat i Energia, Tel. 506 124 689, Julia.michalak@greenpeace.pl


[1] Światowej sieci ponad 450 organizacji ekologicznych.


źródło: Koalicja Klimatyczna
www.koalicjaklimatyczna.org

 

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej